Keşeru a lovit letal în ultima secundă pentru FC Nantes

Un an fără două săptămani a trecut de cand Claudiu Keşeru a înscris ultima oară pentru FC Nantes . Golul marcat în partida din optimile de finală ale Cupei Franţei şi victoria „canarilor" în faţa lui Lille cu 1-0, de miercuri seară, l-au transformat pe roman în eroul oraşului din vestul Franţei. După 119 de minute de joc, FC Nantes şi OSC Lille se aflau la egalitate, 0-0, în optimile de finală ale Cupei Franţei. În ultimul minut al partidei, arbitrul a fluierat un fault pentru „ canari " la o distanţă de 19 metri de poartă, o ocazie excelentă pentru atacantul roman, care intrase pe teren cu doar cinci minute în urmă. „Ştiam ce trebuie să fac. Imediat ce l-am văzut pe arbitru că a fluierat, am fost mulţumit. Lovitura liberă era plasată pe partea mea. Toţi băieţii mi-au spus: «Du-te tu să execuţi: o vei băga în poartă!». Au fost cinci sau şase care mi-au spus, aşa că am fost încrezător. Apoi, nu mi-a rămas mare lucru de făcut. Dacă toată echipa mi-a acordat încredere, nu-mi rămanea de făcut decat să marchez", a declarat Keşeru pentru site-ul sport24.com. Romanul a înscris printr-un şut cu efect care a trimis mingea în vinclul porţii echipei oaspete, lasandu-l spectator pe portarul Malicki. Keşeru a marcat ultima oară pentru „canari" pe 14 februarie 2006, atunci cand romanul a adus un punct echipei sale în partida încheiată cu scorul de 1-1 în meciul cu Troyes. Keşeru a rămas mut de uimire cand a realizat că a adus victoria lui FC Nantes. „Nu mi-a venit să cred. Să fiu cinstit nu mai ştiam ce să cred. Am simţit o mare uşurare. Este foarte bine că am reuşit să ajut echipa la doar cateva minute după ce am intrat în joc. Această victorie ne face bine", a mai spus Keşeru. Revanşa are loc sambătă Întamplarea face ca, după meciul din Cupa Franţei, cele două echipe să se întalnească din nou sambătă, de data aceasta în campionat. Lille traversează un sezon excelent în Ligue 1 , unde ocupă locul doi, în timp ce FC Nantes este pe locul 18, retrogradabil. „Această victorie ne face bine. Toată lumea ştie că nu stăm prea bine în campionat, iar acest meci ne va da încredere. De asemenea, golul marcat îmi dă un moral excelent", a spus Keşeru, care nu se află printre favoriţii antrenorului Georges Eo, fiind rar trimis pe teren. Deşi a înscris golul care a calificat-o pe FC Nantes în sferturile de finală ale Cupei Franţei, Keşeru a dat dovadă de modestie: „Cred că toţi cei care au fost în teren au făcut un meci bun. Din nefericire, nu am reuşit să marcăm în cele 90 de minute. Cred că eu am marcat cu noroc, nimic altceva decat noroc". Nu consider că sunt salvatorul echipei. Noi toţi am făcut un meci extraordinar. Pur şi simplu am fost omul potrivit la locul potrivit . Am făcut doar ce trebuia. Claudiu Keşeru atacant FC Nantes