Kaka-show în Milan - Anderlecht

Italienii de la AC Milan i-au zdrobit pe belgienii de la Anderlecht, cu scorul de 4-1 şi mai pot pierde calificarea în primăvara europeană a Ligii Campionilor doar matematic . În cealaltă partidă a grupei, AEK Atena şi-a luat revanşa în faţa francezilor de la OSC Lille, chiar dacă doar cu 1-0, după ce în tur grecii au pierdut cu 3-1. AC Milan – Anderlecht 4-1 Într-o partidă cu multe faze de poartă, de ambele părţi, şi cu o posesie superioară a belgienilor, mijlocaşul brazilian al milanezilor, Kaka , a învins de unul singur formaţia Anderlecht, trecandu-şi în cont hat-trick-ul. Tanăra speranţă a Franţei, Yoann Gourcuff, a obţinut penalty în minutul şase al partidei, pe care Kaka l-a transformat în gol, înscriind pentru a doua oară în poarta lui Daniel Zitka în dubla-manşă, brazilianul fiind unicul marcator al partidei tur. Kaka a stabilit scorul reprizei, în minutul 22, cand, după un un-doi cu Cafu, a înscris al patrulea său gol în acest sezon al Ligii Campionilor. În repriza secundă, Kaka a marcat din nou, la doar zece minute de la start, dar în minutul 61 a venit şi randul belgienilor să-şi facă simţită prezenţa pe tabela de marcaj. Juhasz a marcat, în urma unui corner, primul său gol în competiţiile intercluburi ale Uefa, semnand totodată şi primul gol primit de Dida în faza grupelor, în acest sezon. Scorul final a fost stabilit de Gilardino , în minutul 88, cu un şut din vole, din lateralul careului de 16 metri. Milan a acumulat, cu această victorie, zece puncte în clasament, în timp ce Anderlecht se află pe ultimul loc, cu doar două puncte obţinute în patru etape, dar păstrand în continuare şanse de calificare în optimi. AEK Atena – OSC Lille 1-0 Grecii de la AEK Atena au obţinut în sfarşit o victorie în Liga Campionilor, după 21 de partide în care nu mai obţinuseră cele trei puncte, învingand formaţia de primă ligă franceză OSC Lille, cu 1-0. De data aceasta grecii au obţinut trei puncte foarte importante, care îi menţin în lupta pentru calificarea în optimile Ligii Campionilor. Cu un om în plus încă din minutul 22, după eliminarea lui Tavlaridis, pentru cumul de cartonaşe galbene, AEK a reuşit să marcheze abia în minutul 74, prin Liberopoulos, care a marcat cu un şut de la distanţă, păcălindu-l pe portarul Tony Sylva. AEK a urcat pe locul trei în grupa H, cu patru puncte, şi are nevoie de o victorie în etapa viitoare, pe teren propriu, în faţa celor de la AC Milan, pentru a mai spera la primăvara Ligii Campionilor.