#jocurile olimpice de la londra #medalie de aur #alin moldoveanu

Jocurile Olimpice de la Londra: Alin Moldoveanu a castigat prima medalie de aur pentru Romania

Prima medalie de aur pentru Romania la Jocurile Olimpice de la Londra a fost castigata, luni, de Alin Moldoveanu, care s-a impus in proba de pusca aer comprimat 10 metri, din cadrul competitiei tir.

Punctajul total acumulat de Moldoveanu a fost de 702,1 puncte. Pe locul doi s-a clasat campionul mondial Niccolo Campriani (Italia), cu 701,5 puncte, in timp ce pozitia a treia a fost ocupata de Narang Gagan (India), cu 701,1 puncte.

In aceeasi zi, in cadrul finalei categoriei 57 de kilograme a competitiei de judo, Corina Caprioriu a obtinut medalia de argint, dupa ce a fost invinsa de campioana mondiala din 2010, Kaori Matsumoto (Japonia).

In palmaresul echipei Romaniei se mai adauga argintul obtinut sambata de Alina Dumitru, tot la judo, insa la categoria 48 de kilograme.

Sursa foto: onlinesport.ro