Italia a ratat calificarea in sferturi

Echipa nationala a Italiei a ratat, marti, calificarea in sferturile de finala ale CE, desi a invins, la Guimaraes, cu scorul de 2-1 (0-1), reprezentativa Bulgariei.

Italia - Bulgaria 2-1 (0-1)
Au marcat: Perrotta '48, Cassano '90+5 / M.Petrov '45
Cartonase galbene: Materazzi '44 / M.Petrov '45+1, Bojinov '49, Stoianov '66, Lazarov '80
Arbitri: Valentin Ivanov - Vladimir Eniutin, Iuri Dupanau - Alain Hamer

Componenta formatiilor:
Italia: Buffon - Panucci, Nesta, Materazzi ('83 Di Vaio ), Zambrotta - Fiore , Pirlo, Perrotta ('68 Oddo) - Cassano, Corradi ('53 Vieri), Del Piero. Antrenor: Giovanni Trapattoni.
Bulgaria: Zdravkov - Pazin ('64 Kotev), Zagorcic, Stoianov - Lazarov, Borimirov, M.Petkov, Hristov ('79 Dimitrov), M.Petrov - Jankovici ('46 Bojinov), Berbatov . Antrenor: Plamen Markov.

Clasamentul grupei C este urmatorul: 1.Suedia 5 puncte, 2.Danemarca 5 p, 3.Italia 5 p, 4.Bulgaria 0 p. Selectionatele Suediei si Danemarcei s-au calificat in sferturile de finala deoarece au marcat mai multe goluri decit Italia in meciurile directe.
Suedia va intilni in sferturile de finala ocupanta locul secund in grupa D, in timp ce Danemarca va juca cu Cehia, cistigatoarea grupei D.