Infernul grecesc

Asemeni echipei giulestene, adversarii Rapidului din grupa G a Cupei UEFA s-au resimtit in campionatele interne dupa meciurile disputate pe continent. Una dintre principalele favorite la accederea in primavara europeana , Panathinaikos Atena , a pierdut derby-ul local cu AEK, scor 1-2, dupa ce formatia cu care rapidistii se vor intilni in ultimul lor joc a condus cu 1-0 inca din minutul 25. In atentia lui Moldovan si compania, partida de la Atena, unde giulestenii se vor deplasa la sfirsitul lui noiembrie, a inceput cu 20 de minute mai tirziu, din cauza incidentelor dintre fanaticii suporteri eleni. Dupa ce fanii lui AEK au intrat pe teren, omologii lui Panathinaikos au ripostat cu cocktailuri Molotov si pietre, dupa care au trecut la lupte directe. Asemeni elenilor, si cehii de la Mlada Boleslav au pierdut, 0-2 in meciul disputat pe terenul formatiei Brno. In schimb, adversara din meciul viitor a Rapidului, Hapoel Tel Aviv , s-a impus cu 2-0, in compania formatiei Hapoel Petah Tikva.