Hendry, nerăbdător înaintea partidei cu O’Sullivan

Stephen Hendry a declarat că abia aşteaptă să-l întalnească pe Ronnie O’Sullivan în sferturile de finală de la UK Championship . Veteranul din Scoţia a trecut de Mark Williams, în runda precedentă, cu scorul de 9-6, ajungand astfel în primii opt jucători la al doilea turneu de snooker ca prestigiu. Galezul Williams a încercat să revină în joc, după un început stangaci , dar adversarul său, în varstă de 37 de ani, şi-a păstrat calmul şi şi-a adjudecat victoria. “Dacă îţi doreşti să caştigi turneul, atunci trebuie să-l învingi pe cel mai bun din lume. Ronnie este cel mai bun. Este un jucător fantastic şi va fi favorit meciul cu mine. Abia aştept. Sper să fiu în formă şi să profit de această şansă de a-mi testa jocul”, a declarat Hendry, de cinci ori caştigător al UK Championship. Singurul jucător cu mai multe titluri caştigate la UK Championship, Steve Davis , s-a calificat de asemenea în sferturile de finală, după ce l-a învins pe Alan McManus cu 9-7.