Harry Kewell scrie istorie pentru Australia

O partidă dramatică pe stadionul din Stuttgart unde Croaţia şi Australia s-au întrecut pentru al doilea loc din grupă ce trimitea în optimile Cupei Mondiale. Învingătoare a ieşit naţionala „cangurilor”, care s-a calificat, în premieră, în urma celor patru puncte obţinute. Meciul, încheiat la egalitate 2-2, a fost unul aprig disputat de ambele părţi şi care a fost la un pas să fie „stricat” de arbitrul englez Graham Poll . După ce la prima participare din 1974 nu a obţinut niciun punct, Australia a terminat grupa F cu un bilanţ de o victorie, un egal şi o înfrangere şi nu doreşte să se oprească aici. Croaţia se vede nevoită să-şi facă bagajele după o nouă campanie eşuată în care nu au impresionat prin nimic. Croaţia a început în forţă meciul, determinată să caştige cele trei puncte necesare pentru a accede în optimile competiţiei, şi a înscris în minutul 2 prin Darijo Srna, din lovitură liberă. A fost un prim moment de slăbiciune al portarului debutant al Australiei care a avut o reacţie întarziată la o lovitură liberă bătută bine, dar nu excelent. După gol croaţii au făcut cea mai mare greşeală a lor. S-au retras în apărare şi i-au lăsat pe australieni să atace în valuri, sperand că îi vor prinde pe contraatac. Acest lucru nu s-a întamplat şi, în minutul 38, Stjepan Tomas comite un henţ în careu şi oferă Australiei posibilitatea de a egala. Craig Moore îşi asumă responsabilitatea şi restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj. Chiar şi după gol tot australienii erau cei mai periculoşi în atac, dar pauza i-a salvat pe croaţi. Repriza a doua a început cu aceaşi dominare de început a croaţilor şi în minutul 56 portarul australian Kalac iese din nou în evidenţă printr-o intervenţie stangace la şutul lui Kovac. Mingea se loveşte de el, îl sare şi intră în poartă, oferind un cadou croaţilor. Şi, deşi părea foarte greu de crezut, croaţii repetă greşeala din prima repriză şi se retrag în apărare, poate şi din cauza presiunii supuse de atacanţii foarte tehnici ai Australiei. Hiddink forţează atacul prin introducerea lui Aloisi şi Bresciano, iar în minutul 79 acest lucru dă roade. Aloisi prelungeşte o centrare şi Kewell marchează pentru 2-2 cu un voleu pe colţul lung. Nervii croaţilor cedează şi Dario Simic vede al doilea cartonaş galben, părăsind terenul. Graham Poll nu se arată iertător nici cu australienii şi Emerton, deja suspendat pentru partida din optimi, este şi el eliminat pentru al doilea galben. În minutul 90, cand Croaţia se arunca în atac disperată să mai înscrie încă un gol şi să ajungă în optimi, arbitrul englez Graham Poll intră în scenă. Îi acordă, pentru două faulturi la centrul terenului, cartonaşul galben lui Simunic, care era deja la al doilea avertisment. Toată lumea ştia acest lucru, mai puţin oficialii partidei care au permis unui jucător eliminat să evolueze pană la final. Poate şi Simunic ştia acest lucru şi în minutul trei de prelungire mai faultează încă o dată pentru a intra în istorie ca fiind primul jucător care obţine trei cartonaşe galbene într-un meci. Graham Poll îi acordă meritatul cartonaş roşu şi pune capăt unei partide dramatice, în care ambele echipe au avut şansa calificării, dar în final cei care au sărbătorit au fost australienii. Au evoluat echipele: Australia: 18 Kalac, 2 Neill, 3 Moore, 14 Chipperfield, 7 Emerton, 13 Grella, 5 Culina, 4 Cahill, 21 Sterjovski, 10 Kewell, 9 Viduka (Cpt.); Croaţia: 1 Pletikosa, 7 Dario Simic, 5 Tudor, 13 Tomas, 3 Simunic, 2 Srna, 10 Niko Kovac (Cpt.), 8 Babic, 19 Kranjcar, 9 Prso, 18 Olic.