Hanescu, invins la scor

Nu mai putin de 82 de meciuri au fost prevazute a se disputa ieri la Roland Garros , din cauza ca vremea ploioasa permisese, in primele doua zile de concurs, jucarea a doar 14 partide (patru la masculin, zece la feminin). Eliminarea lui Victor Hanescu a fost astfel aminata cu aproape 24 de ore, tenismanul roman pierzind ieri in primul tur in fata lui Guillermo Canas, cel care in acest an l-a invins de doua ori si pe Roger Federer. Scorul a fost 6-3, 6-1, 6-4 pentru argentinian, astfel ca singurii romani prezenti inca in al doilea turneu de Grand Slam al anului sint Edina Gallovits si Raluca Olaru , ale caror meciuri din primul tur ar trebui sa se joace azi. Serena Williams , pentru care Roland Garros 2007 este al 30-lea turneu de Mare Slem din cariera, a acces deja in turul secund. Americana de 26 de ani se poate lauda ca niciodata nu a fost eliminata in primul tur intr-o astfel de competitie, cea mai rapida infringere producindu-se in turul doi al turneului sau de debut, Australian Open 1998.