#handbal #amical #franta

Handbal: Romania a invins Franta cu 23-22

Pentru prima data din 2005, de cand sunt antrenate de Gheorghe Tadici , romancele au reusit sa invinga Franta intr-un meci amical .

In ciuda unui inceput slab, fetele lui Tadici s-au mobilizat in cea de-a doua repriza. si-a facut din nou simtita prezenta atunci cand echipa nu promitea nici pe departe un rezultat onorabil. La pauza, echipa Frantei conducea cu 10-8.

In repriza a doua Carmen Amariei, Aurelia Bradeanu si Mihaela Senocico au reusit sa echilibreze meciul. Astfel, in minutul 38 scorul era egal. Echipa Romaniei s-a distantat cu trei puncte in partea a doua. Nici reprezentantele Frantei nu s-au lasat mai prejos, insa Romania si-a luat revansa in ultimele minute de joc. a inscris ultimul gol.

Romania va intalni campioana mondiala , Rusia in al doilea meci de verificare de la  Albertville.