La categoria televiziune, marii castigatori au fost "The White Lotus" de la HBO si "Abbott Elementary" de la ABC.
Globurile de Aur 2023. Lista completa a castigatorilor
Categoria Cinematografie:
- Cel mai bun film - drama: "The Fabelmans"
- Cel mai bun film - comedie/musical: "The Banshees of Inisherin"
- Cel mai bun regizor: Steven Spielberg ("The Fabelmans")
- Cel mai bun actor intr-un film-drama: Austin Butler ("Elvis")
- Cel mai bun actor intr-un film - comedie/musical: Colin Farrell ("The Banshees of Inisherin")
- Cea mai buna actrita intr-un film - drama: Cate Blanchett ("Tar")
- Cea mai buna actrita intr-un film - comedie/musical: Michelle Yeoh ("Everything Everywhere All at Once")
- Cel mai bun actor in rol secundar: Ke Huy Quan ("Everything Everywhere All at Once")
- Cea mai buna actrita in rol secundar: Angela Bassett ("Black Panther: Wakanda Forever")
- Cel mai bun scenariu: Martin McDonagh ("The Banshees of Inisherin")
- Cea mai buna coloana sonora: Justin Hurwitz ("Babylon")
- Cel mai bun cantec original: "Naatu Naatu", compus de M.M. Keeravani pentru filmul "RRR"
- Cel mai bun film strain: "Argentina, 1985" (Argentina)
- Cel mai bun lungmetraj de animatie: "Pinocchio"
- Premiul onorific Cecil B. DeMille: Eddie Murphy
Categoria televiziune:
- Cel mai bun serial-drama: "House of the Dragon"
- Cel mai bun serial - comedie/musical: "Abbott Elementary"
- Cel mai bun actor intr-un serial-drama: Kevin Costner ("Yellowstone")
- Cel mai bun actor intr-un serial - comedie/musical: Jeremy Allen White ("The Bear")
- Cea mai buna actrita intr-un serial-drama: Zendaya ("Euphoria")
- Cea mai buna actrita intr-un serial-comedie/musical: Quinta Brunson ("Abbott Elementary")
- Cea mai buna miniserie/lungmetraj TV: ("The White Lotus: Sicily")
- Cea mai buna actrita intr-o miniserie/lungmetraj TV: Amanda Seyfried ("The Dropout")
- Cel mai bun actor intr-o miniserie/lungmetraj TV: Evan Peters ("Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story")
- Cel mai bun actor in rol secundar intr-o miniserie/lungmetraj TV: Paul Walter Hauser ("Black Bird")
- Cea mai buna actrita in rol secundar intr-o miniserie/lungmetraj TV: Jennifer Coolidge ("The White Lotus")
- Cel mai bun actor in rol secundar intr-un serial TV: Tyler James Williams ("Abbott Elementary")
- Cea mai buna actrita in rol secundar intr-un serial TV: Julia Garner ("Ozark")
- Premiul onorific Carol Burnett: Ryan Murphy.