Germania merge cadentat spre titlu

Germania a trecut fara probleme de Suedia in optimi (2-0) si se antreneaza deja pentru marea confruntare cu Argentina, pe care fanii o asteptau abia in finala. Meciul a fost decis in primul sfert de ora, cind Podolski a marcat de doua ori. A urmat o ploaie de 26 de suturi spre poarta lui Isaksson, eliminarea lui Lucic si un penalty usor acordat si la fel de usor ratat de Larsson. Accidentarea lui Ballack a fost prea usoara pentru a produce ingrijorare. Prin victoria obtinuta, Germania a stabilit recordul mondial la numarul prezentelor in sferturile de finala la CM, calificindu-se pentru a 14-a oara in aceasta faza a competitiei. Vechea performanta era detinuta de Brazilia, cu 13 calificari in sferturi, insa nationala cariocas are ocazia sa egaleze recordul dupa meciul cu Ghana. Meci si in tabloide Duelul de pe gazon cu nordicii a fost prefatat in tabloidele locale cu materiale ironice. Faptul ca jucatori precum Ljunberg, Ibrahimovici sau Alexandersson sint folositi drept modele ale unor case de moda celebre precum Calvin Klein sau Dolce&Gabbana a fost speculat de unele ziare germane pentru a-si descalifica rivalul din punct de vedere sportiv. „Sint frumosi, au clasa si stil. Si in ce priveste fotbalul?... Slabuti“, a scris presa germana , derularea ostilitatilor pe gazon dindu-le dreptate. Inghesuiala la Brandenburg Meciul a fost urmarit de aproape trei milioane de persoane, care s-au inghesuit linga ecranele montate in locuri publice . Cea mai mare aglomeratie urbana s-a inregistrat la Poarta Brandenburg, unde 750.000 de microbisti s-au calcat in picioare pe o distanta de 2,5 kilometri. „Aceasta echipa crede in ea si poate sa ajunga departe“, a declarat si cancelarul Angela Merkel, care nu rateaza nici un meci al conationalilor. Golgheter la zi, cu patru reusite in faza grupelor, Klose nu si-a imbunatatit palmaresul, ratind un plus de cinci milioane de euro la cota sa, conform estimarilor facute de „Bild“. „Klose este netransferabil, chiar daca inscrie 20 de goluri la Mondiale“, a declarat insa un oficial de la Werder, desi Manchester si Real Madrid si-au trimis deja impresarii la inaintare. „Castel in Spania...“ Dupa 2-0 cu Togo, Franta a obtinut chinuit calificarea in optimi, locul doi al grupei aruncind-o intr-un razboi decisiv in optimi contra Spaniei. „S-a facut!“, anunta jurnalul „Le Parisien“, pentru care „echipa Frantei si-a indeplinit misiunea“. „Sa regasesti Franta printre cele mai bune 16 nationale ale planetei nu constituie nici o surpriza si nici o reusita. Era cel mai mic grad de exigenta“, subliniaza cotidianul francez. „Castel in Spania...“, a titrat si „France-Soir“, care este optimist: „Francezii au stiut sa se revolte pentru a-si forta destinul. Meciul cu Togo poate fi un declic pentru restul competitiei“.