Galata invinge Besiktas cu 2-1

Disputat cu portile inchise din cauza problemelor cauzate de suporteri in sezonul trecut, pe stadionul Ali Sami Yen din Istanbul, derby-ul Turciei dintre Galatasaray si Besiktas a fost transat de lideri, componentii echipei cim-bom impunandu-se cu 2-1. Rezultatul de sambata ii ofera lui Galatasaray un avans de cinci puncte in fruntea clasamentului. Galata s-a instalat la conducere inca din minutul 22, dupa ce Hakan Balta a profitat de o minge respinsa slab de portarul Hakan Arikan. Rodrigo Tello a egalat pentru Besiktas inainte de pauza, inscriind, cu un sut frumos cu stangul, cel de-al 100-lea gol marcat de echipa sa impotriva celor din Galata, din 1959. Golul decisiv a venit de la punctul cu var, in minutul 77, dupa ce fundasul Ibrahim Toraman l-a faultat Arda Turan in careu si Shabani Nonda a marcat din penalty. Infrangerea a pus capat startului perfect al celor de la Besiktas si l-a determinat pe antrenorul Ertugrul Saglam sa declare: „Adversarii nostri au meritat victoria. Si-au dorit-o mai mult decat noi. Pe noi ne asteapta acum un meci important cu FC Porto , miercuri, si trebuie sa analizam unde comitem greseli, pentru a nu le repeta”. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro