Final! Steaua - Standard 2-1! Romanii merg in grupe!

S-a încheiat! Steaua a obţinut victoria şi calificarea în grupele Ligii Campionilor. Romanii au condus din minutul 52. Vali Badea pătrunde în careu şi înscrie cel de-al doilea gol al său şi al Stelei. Desigur, este meciul vieţii sale. Steaua a reuşit să revină de la 0-1. În minutul 36, Vali Badea a pus capăt veştilor proaste, executandu-l pe Renard cu un şut în colţul din dreapta al porţii belgiene. Standard a fost egalată la 1. Şi asta după ce a deschis scorul foarte repede, prin sarbul Jovanovic, care l-a executat pe Carlos din interiorul careului. Defensiva Stelei şi-a arătat carenţele. Prea multă relaxare. Dar golul din minutul 4 putea fi recuperat. Şi s-a dovedit că aşa este. Steaua a fost la un pas de a realiza acest lucru 5 minute mai tarziu, dar Cristocea a şutat, singur cu portarul, ca în curtea şcolii. Semn bun, totuşi. Era sigur că ocazii vor mai fi. Una dintre ele a aparţinut belgienilor, însă Carlos apără senzaţional. Cu nouă minute înainte de final, Standard rămăsese în inferioritate numerică. Sa Pinto a văzut al doilea galben pentru fault din spate şi a părăsit terenul. Dar belgienii au continuat să lupte. Marile ocazii au aparţinut însă echipei romane. Cristocea ratează singur cu portarul în minutul 83. În minutul 87, tot el ratează copilăreşte, înainte să fie schimbat. Lovin trage puţin pe langă, în minutul 65. Anterior, Steaua a fost aproape de 3-1, dar mingea trimisă spre poartă este scoasă miraculos de Onyewu. Oricum, mai curand o nouă ratare a lui Cristocea. Mingea nu ajungea în plasă. 55.000 de romani au venit pe stadionul „Naţional” să încurajeze marea speranţă a ţării. Dinamovişti, rapidişti, suporteri ai echipelor de provincie – în această seară ne place să credem că toţi au dat uitării rivalitatea şi au crezut în şansa unei echipe romaneşti de a intra în lumea bună a fotbalului european. După 2-2 în prima manşă a confruntării cu Standard Liege , Steaua avea motive temeinice să spere într-o reîntoarcere după zece ani în adevărata elită a fotbalului continental. Ultima oară cand o echipă din Romania s-a calificat în grupele Ligii Campionilor a fost în 1996, cand tot Steaua a trecut, tot de o echipă belgiană, Club Brugge KV, şi tot după un 2-2 în deplasare, urmat de un 3-0 în Ghencea. De data aceasta, în retur a fost 2-1. Suficient. Steaua merge în grupe. Iată echipele care au început partida: Steaua: Carlos - Marin, Goian, Baciu, Neşu - Nicoliţă, Lovin, Paraschiv, Cristocea – Opriţa, Badea, N. Dică; Standard Liege: Renard - Deflandre, Sarr , Onyewu, Matias - Defour, Fellaini, Geraerts, Rapaic - Jovanovic, Sa Pinto.