"Fiara" a speriat "cainii"

Dinamo este la al treilea meci egal in Liga 1 , dupa ce ieri a incheiat nedecis la Arad, cu UTA, 1-1. Liderul Ligii I s-a deplasat la Arad pentru confruntarea cu UTA. Stadionul "Batranei Doamne" a fost luat cu asalt de suporterii aradeni, doar 6.000 dintre ei fiind atat de norocosi incat sa prinda un loc in tribune. Restul au invadat blocurile din imprejurimile arenei. Gazdele nu s-au speriat de numele adversarului, incepand cu mai multa determinare jocul. Forcing-ul nu a durat decat doua-trei minute, pentru ca Dinamo a echilibrat repede ostilitatile. In primul sfert de ora, in centrul atentiei a fost francezul "cainilor", Fabrice Fernandes. Din piciorul lui a plecat si prima faza periculoasa a intalnirii, Danciulescu fiind oprit in ultimul moment de Daniel Tudor (‘11). Raspunsul aradenilor nu s-a lasat asteptat. Dupa doua minute, Blay a respins in extremis din fata lui Bogdan Apostu. Ocaziile s-au succedat cu repeziciune de la o poarta la alta, iar in minutul 25 tribunele au explodat, UTA reusind deschiderea scorului. Dupa mai multe sarje ale lui Bruno Simao pe partea dreapta a atacului gazdelor, aradenii au beneficiat de un corner in urma caruia Dejan Stojanovic l-a invins pe Lobont. La reusita sarbului un aport semnificativ l-a avut George Blay, mingea lovindu-l in piept, fapt ce l-a surprins pe portarul dinamovist. Repriza secunda a fost controlata in totalitate de Dinamo. "Cainii" au fost salvati de tanarul Liviu Ganea, introdus pe teren de Mircea Rednic in minutul 71. Dupa numai trei minute, Ganea restabileste egalitatea la prima atingere de balon. Dinamo a terminat meciul cu un om mai putin pe teren, Moti fiind eliminat.