FC Porto in finala Ligii Campionilor

Echipa FC Porto s-a calificat in finala Ligii Campionilor dupa ce a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), Deportivo La Coruna , in prima semifinala a competitiei.

Unicul gol al meciului a fost inscris de Derlei, in minutul 60, din penalti. Arbitrul Pierluigi Collina a dictat lovitura de la 11 metri in favoarea portughezilor la un fault in careu comis de Cesar asupra lui Deco. In minutul 70 al partidei, Naybet (Deportivo La Coruna) a fost eliminat de pe teren.

Meciul tur dintre cele doua echipe s-a incheiat la egalitate, scor 0-0.

In cea de-a doua semifinala a Ligii Campionilor, echipa Chelsea, la care evolueaza si Adrian Mutu, va intilni, miercuri, pe teren propriu, formatia AS Monaco . Partida tur a fost cistigata de Monaco, cu scorul de 3-1.

Finala Ligii Campionilor se va disputa, pe data de 26 mai, la Gelsenkirchen (Germania).