Emoţii pentru giuleşteni, abia pe final

Victorie “normală” obţinută de Rapid în partida cu FC Naţional, în ultima etapă a turului Ligii I. “Bancarii” au reuşit să ameninţe pe final de cateva ori poarta lui Apoula Bete şi chiar au înscris în minutul 90, dar per total partida a fost dominată de rapidişti şi caştigată în cele din urmă cu scorul de 2-1. Viorel Moldovan a deschis scorul în minutul 6 pentru Rapid, înscriind cu latul din 7 metri, după o pasă primită de la Ianis Zicu , iar Vali Bădoi a dublat avantajul , în minutul 22, cand a transformat penalty-ul obţinut tot de el, după un fault al lui Ovidiu Herea . FC Naţional a ameninţat mai serios poarta lui Apoula Bete abia în minutul 79, prin Ionuţ Savu, dar golul înscris de “bancar” a fost anulat pe motiv de ofsaid. După ce Săpunaru a fost eliminat, în minutul 82, după un fault al aceluiaşi Ionuţ Savu, FC Naţional a început să spere, însă golul căpitanului Ovidiu Burcă a venit prea tarziu pentru ca soarta partidei să mai poată fi schimbată. Au evoluat echipele: Rapid Bucureşti: 12. Apoula - 23. M. Constantin, 14. Perjă, 19. Săpunaru - 9. Bădoi, 18. N.Grigore, 17. Măldărăşanu (15. C. Lazăr '85), 10. Karamyan - 29. Buga, 7. Zicu (6. Rada '84) - 99. Moldovan (8. Negru '69). FC Naţional: 13. Nae - 24. R. Iancu, 27. Burcă, 3. Martins, 5. Panc - 20. Fl. Dumitru, 29. R. Costin (25. L. Rusu '38), 6. Lincar, 16. Herea (15. I. Savu '71), 11. Cursaru, 30. A. Drăgan (28. Binaware '43).