Eliminati, fara gol primit!

Elvetianul Zuberbuehler era, pana la partida de ieri cu Ucraina , singurul portar neinvins de la CM. A ramas singurul si dupa partida cu Ucraina, dar trebuie sa plece acasa. Ucraina - Elvetia a fost cel mai surprinzator meci din optimi. Miza extraordinara pentru ambele echipe - prezenta in premiera in sferturi pentru Ucraina sau revenirea in top 8 pentru Elvetia dupa 52 de ani - a devenit sufocanta pentru fotbalistii ambelor echipe. Principala preocupare, aceea de a nu primi gol, a devenit si singura in teren. Previzibil s-a ajuns la loviturile de departajare, singurele care puteau face diferenta intre doua echipe care nu s-au aratat dispuse sa isi asume nici un risc pentru a forta victoria. GAFE Cosmarul celor 120 de minute regulamentare nu a luat sfarsit cu fluierul de final al arbitrului Archundia. Sevcenko trimite un sut telefonat de la punctul cu var. Replica elvetienilor vine imediat, cand Streller il ia la tinta pe Sovkovski. A fost nevoie de tupeul lui Milevski, pustanul de 21 de ani trimis in teren de selectionerul Oleg Blohin, pentru ca plasa portii sa fie scuturata pentru prima data. Elvetienii nu si-au mai revenit, Barnetta si Cabanas rateaza si ei, iar Rebrov si Gusev nu il mai iarta pe Zuberbuehler. Ucraina castiga cu 3-0 la penaltiuri si devine prima tara din fosta Uniune Sovietica din optimile unui campionat mondial . DRAMA La finalul partidei, elvetienii s-au prabusit la pamant, iar cei aproximativ 30.000 de suporteri care i-au insotit la Koln au amutit. Dupa o lege care sfideaza logica, echipa lor a parasit competitia fara sa fi primit vreun gol la acest turneu final. Dupa 0-0 cu Franta, 2-0 cu Togo si acelasi rezultat cu Coreea de Sud, echipa lor a terminat la egalitate, 0-0, cu Ucraina. Dar a pierdut la loviturile de departajare, si trebuie sa plece acasa.