#franta #egal #fotbal #meci #razvan lucescu

Egal eroic pe "Stade de France"! Franta - Romania 1-1!

Nationala Romaniei a reusit un egal prestigios, scor 1-1, cu Franta, pe "Stade de France", intr-un meci contand pentru grupa a 7-a preliminara de calificare la CM din 2010. Gazdele au deschis scorul in minutul 48, prin Henry, dar nationala Romaniei a replicat cu ajutorul autogolului lui Escude (56). Tricolorii raman insa pe locul 5 in grupa, cu 8 puncte, la 10 puncte in spatele liderului Serbia si cu 6 mai putin decat adversara de sambata, ocupanta locului secund in grupa.

Fara Ribery si Benzema , menajati de Domenech pentru disputa de miercuri cu Serbia, dar cu o tripleta ofensiva,  Anelka -Gourcouff-Henry in spatele varfului impins Gignac, Franta a inceput in forta partida cu Romania. Prima ocazie vine repede, in minutul 6, cand sutul plasat al lui Henry, de pe 16 metri, este scos in extremis de Coman, de langa bara.

( citeste continuarea in Realitatea TV )