Dinamo învinge Argeşul în ultima secundă

Liderul campionatului a obţinut o victorie norocoasă, sambătă seară, pe propriul teren, în faţa codaşei FC Argeş. “Cainii roşii” s-au impus cu 2-1, graţie unui gol marcat de Claudiu Niculescu la ultima fază a meciului. Cuplul N&D a fost motoul acestui succes al echipei lui Mircea Rednic, Danciu fiind autorul primului gol dinamovist. Alb-roşii, fără sprijinul “spartanilor”, au început în forţă şi Dănciulescu a şutat în bară în chiar primul minut. La mijlocul primei reprize, “decarul” lui Dinamo a deschis scorul, reluand în plasă o minge respinsă greşit de Hotoboc. Piteştenii au reuşit să egaleze scorul la unu în minutul 62, prin Ciprian Tănasă, care, scăpat singur cu Lobonţ, nu l-a iertat pe goalkeeper-ul Naţionalei. Piteştenii au ratat cateva ocazii rarisime. Ratangiul principal în echipa argeşeană a fost Năstăsie, care a irosit două situaţii de unu la unu cu Lobonţ. Avandu-l şi pe “Lobby” într-o zi mare, alb-roşii au luat cele trei puncte, şi datorită inspiraţiei lui Rednic. “Puriul” l-a aruncat în luptă pe Liviu Ganea , iar tanărul atacant a pasat decisiv pentru “Clau-gol”, care nu l-a iertat pe Hotoboc, spre disperarea lui Dorinel Munteanu, care se îndreaptă cu paşi înceţi dar siguri spre liga secundă. Au evoluat echipele: Dinamo: Lobonţ – Homei, Moţi, Şt. Radu, Bălace (‘80 Muşat) – Mărgăritescu – Ze Kalanga (‘80 L. Ganea), Ad. Cristea, C. Munteanu – Niculescu, Dănciulescu FC Argeş: Hotoboc – M. Stan, Chiţa, Milosevic , Poenaru – Ad. Ionescu (‘83 Ad. Iordache), I. Badea (‘59 Schumacher) – Cr . Tănase (‘67 Prepeliţă), Tameş, Năstăsie – C. Tănasă.