Dinamo a castigat meciul cu Ceahlaul

Spectatori putini, mai putini ca la Constanta, insa al doilea meci al primaverii a fost unul cu mult mai placut decat remiza alba dintre Farul si Gloria Buzau. Dovada sta si scorul inregistrat intre Dinamo si Ceahlaul Piatra Neamt , „cainii” debutand cu o victorie, 2-1, dupa stagii de pregatire nu tocmai convingatoare. Campioana Romaniei a deschis scorul inca din minutul 15, cand Catalin Munteanu a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, Izvoranu a reluat in bara, iar Bratu a trimis in poarta goala mingea ricosata. Nemtenii anuntasera insa ca vin in „Stefan cel Mare” cu gandul la victorie si nu au dorit sa renunte niciun moment la cele trei puncte. Elevii luI Hizo au contribuit si ei la spectacolul fotbalistic, insa nu au gasit solutia pentru a-l invinge pe Lobont. Pericolul egalarii exista, iar cei 2500 de fani dinamovisti prezenti la meci nu au putut respira usurati decat dupa minutul 76, cand Danciulescu a primit o pasa de la Bratu, in fata portii goale, si a reluat cu latul pentru 2-0. "Dedic acest gol si lui Cosmin Contra, pentru ca trece printr-o perioada grea. Sper sa fie puternic, asa cum il stiu eu", a spus Danciulescu la finalul partidei, facand referire la faptul ca tatal lui Contra a murit, joi. Atacantul i-a multumit colegului sau Florin Bratu pentru pasa de gol oferita si a mai mai opinat ca debutul victorios le va da incredere dinamovistilor in viitoarele meciuri. Totusi, finalul partidei cu Ceahlaul nu a fost lipsit de emotii, pentru ca Ceahlaul a redus din diferenta cu trei minute inainte de expirarea timpului regulamentar. Lobont a intervenit miraculos la un sut pe coltul portii, insa mingea a ajuns la Forminte, care a reluat sub bara, in forta. Oaspetii nu au putut insa forta si golul egalizator, finalul gasindu-i pe dinamovisti tinand mingea departe de propria poarta. Pentru mai multe stiri despre vedete si mondenitati aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri mondene Acasa.ro