Diavolii castiga pe pamantul zeilor

Aseara, AC Milan a reusit sa se razbune pentru finala pierduta acum 2 ani in fata englezilor de la Liverpool , invingand la Atena cu scorul de 2-1. Stadionul – exceptional, atmosfera in tribune – exceptionala, doua echipe mari ale Europei si ultimul meci al celei mai spectaculoase intreceri intercluburi din Europa; toate ingredientele pentru un spectacol superb. Si asa a si fost! Meciul a inceput cu Liverpool la comanda. Incursiunile lui Pennant pe partea dreapta si faptul ca Jankulovski parea a fi din alt film au adus pe Liverpool aproape de poarta de cateva ori. Dar se stie prea bine ca jocul spectaculos nu iti garanteaza neaparat ca vei inscrie. Mascherano isi face foarte bine treaba la mijloc si nu il lasa pe Kaka sa face nicio miscare. Noroc cu Pippo Cand toate lumea se gandea la pauza si fanii lui Liverpool asteaptau sa-si dreaga putin vocile dupa 45 de minute de “You’ll never walk alone”, Milan da lovitura. O greseala la marginea careului si jumatate de fault ii permit lui Pirlo sa execute o lovitura libera dintr-o pozitie perfecta. Sut Pirlo si mingea se loveste de umarul celui mai mare oportunist din istoria fotbalului mondial , Pippo Inzaghi , si diavolii milanezi sunt in delir. Italienii intra la cabine cu 1-0 dar nimic nu este jucat inca. In partea a doua a meciului jocul se mai echilibreaza dar tot Liverpool este mai aproape de gol. O greseala de arbitraj il opreste pe Kuyt din cursa, singur catre poarta lui Dida, Gerrard nu reuseste nici el sa-l invinga pe brazilian in doua randuri. “Canibalul” a muscat de doua ori In timp ce Liverpool miza totul pe atac, una dintre putinele momente de stralucire ale lui Kaka dar si demarcarea excelenta a lui Inzaghi a decis meciul. Pippo Inzaghi marcheaza al doilea sau gol si toata lumea se gandeste ce inspirat a fost Berlusconi cand l-a impus in primul 11 antrenorului Ancelotti. Se repeta istoria? Minutul 88 trimite sageti de gheata in inimile inflacarate ale tutror milanezilor pentru ca olandezul Kuyt marcheaza primul sau gol in actualul sezon de Champions League. Este insa prea tarziu si prea putin. Meciul se incheie cu scorul de 2-1 pentru AC Milan si Paolo Maldini ridica Cupa deasupra capului pentru a cincea oara in cariera.