Debut cu stangul în retur pentru giuleşteni

Rapid a încheiat la egalitate pe teren propriu cu 1-1 Pandurii Targu-Jiu, duminică seară, într-un meci contand pentru prima etapă a returului Ligii I. Echipa antrenată Eugen Neagoe a obţinut un punct mare, pe finalul unei partide dominată autoritar de giuleşteni. Formaţia lui Răzvan Lucescu a debutat nefericit în retur şi a rămas la două puncte în spatele Stelei în clasament. Prima jumătate de oră a aparţinut în întregime gazdelor, alb-vişinii controland autoritar jocul. Sarabanda ratărilor la poarta lui Guso a început în minutul 9, cand Griffiths nu a reuşit să-l învingă pe portarul bosniac din 5 metri. În minutul 15, Zicu a ratat de puţin vinclul din stanga al porţii oltenilor. Trei minute mai tarziu, Guso a respins excelent două lovituri de cap ale lui Măldărăşanu şi Moldovan. Zicu şi-a exasperat suporterii în minutul 43, cu o nouă ratare dintr-o poziţie bună, şutand în plasa laterală după ce a ţinut prea mult de minge. Rapid a început repriza secundă la fel de ofensiv, supunand la o presiune constantă careul oaspeţilor. În minutul 62 australianul Griffiths a deschis scorul, marcand din apropierea porţii, după ce Guso nu a putut reţine şutul puternic de la 20 de metri al lui Costin Lazăr. După golul de 1-0, giuleştenii se puteau desprinde, însă portarul Guso şi imprecizia atacanţilor rapidişti au împiedicat un nou gol al echipei lui Răzvan Lucescu. Lovitura de teatru s-a produs în al treilea minut de prelungire. Vintilescu a reuşit să egaleze, cand toată lumea aştepta fluierul final al partidei. După o gafă a apărării Rapidului, atacantul oltenilor a trimis sec, sub bară, de la 10 metri, lăsandu-l fără replică pe Edel. Un rezultat frustrant pentru alb-vişinii, însă fotbalul a dovedit încă o dată că ratările se răzbună. Au evoluat formaţiile: Rapid: Edel Apoula - M. Constantin, Maftei , Perjă - I. Stancu, C. Lazăr, Măldărăşanu, Art. Karamian - Griffiths, V. Moldovan, Zicu. Antrenor: Razvan Lucescu Pandurii Targu Jiu : Guso - Popete, A. Rus, Chibulcuţean, I. Dragomir - Vătavu, Vancea - Ad. Popescu, Vranjkovic, Orac - Vintilescu. Antrenor: Eugen Neagoe.