Corrida cu "galactici" pe Allianz Arena

Două lucruri sunt sigure după meciul de miercuri seară disputat pe stadionul Allianz Arena : Bayern Munchen s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după succesul cu 2-1 în faţa lui Real Madrid, iar era “galacticilor” a luat sfarşit. Nemţii au realizat o adevărată corridă cu fotbaliştii madrileni, spre satisfacţia celor peste 60 de mii de suporteri din tribune. Statistica a fost cruda o dată în plus cu cea mai galonată echipă de club din lume, care nu a reuşit să caştige nicio partidă pe pămant german. Ceea ce a frapat a fost golul primit în secunda 11 de madrileni (cel mai rapid gol din istoria competiţiei), gol care a dat peste cap toate planurile lui Fabio Capello . Antrenorul italian a optat pentru o aşezare defensivă, dorind să apere acel 3-2 din tur, tactică ce s-a dovedit însă falimentară la doar 11 secunde după fluierul de start, cand Salihamidzic a recuperat un balon , i-a pasat lui Makaay, iar veteranul olandez a marcat pentru 1-0. Partida a început practic de la acest scor, iar oamenii lui Capello erau pur şi simplu hipnotizaţi de jocul tenace arătat de nemţi, care atacau în valuri în căutarea golului secund. Acesta a venit în minutul 66 şi părea că totul s-a încheiat pentru Real. Arbitrul Lubos Michel a reaprins speranţa pentru “Los Blancos” acordand un penalty în minutul 80. Van Nistelrooy a transformat, iar madrilenii s-au năpustit în atac în căutarea golului calificării. Pe care l-au reuşit în minutul 88 de la Ramos însă fundaşul spaniol a preluat cu mana. Arbitrul sloven a ţinut neapărat să iasă în evidenţă, eliminandu-i în mod hilar pe Van Bommel şi Diarra . Real Madrid a capitulat în prelungirile partidei, nemţii preluand din nou fraiele jocului. Schweinsteiger şi compania au dus corrida la bun sfarşit.