#grupa b #calificare #camponiat mondial

CM 2010: Argentina si Coreea de Sud, echipele calificate din grupa B

Argentina si Coreea de Sud s-au calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Coreea de Sud a obtinut calificarea in faza optimilor mondialului african, dupa ce a terminat la egalitate, scor 2-2,  partida cu Nigeria , un meci cu rasturnari de situatie.

Nigeria a deschis scorul in prima repriza, coreenii au egalat pana la pauza si apoi au preluat conducerea in repriza secunda, africanii egaland din nou din penalty spre final, dupa ce au avut si o bara si o mare ratare prin Yakubu.

Un singur gol marcat ii ducea pe nigerieni in optimi. Argentina si-a respectat statutul de mare favorita...

( citeste continuarea in Realitatea.net )