Chelsea s-a apropiat la 2 puncte de United

Chelsea a învins cu 3-2, în deplasare pe Everton, duminică, într-un meci contand pentru etapa a 18-a din Premier League . Gazdele au condos cu 1-0 şi 2-1, prin golurile marcate de Arteta (38’- penalty) şi Yobo (64’). Echipa lui Jose Mourinho a caştigat la limită prin trei goluri de senzaţie marcate de Ballack, în minutul 49, Lampard (81’) şi Didier Drogba, cu trei minute înainte de final. Manchester United se află în pierdere de viteză, după înfrangerea cu 0-1, suferită în deplasare, contra lui West Ham, insucces care a permis “albaştrilor” lui Mourinho să se apropie la două puncte de “diavoli”. Unicul gol al meciului a fost marcat de Reo-Coker, în minutul 75. A fost o înfrangere frustrantă pentru United, care nu a reuşit să fructifice niciuna din multiplele şanse de gol de care a beneficiat. Într-o altă partidă disputată duminică în Premier League, Tottenham a obţinut prima victorie în deplasare în acest sezon, 2-1 în deplasare contra lui Manchester City . Pentru fosta adversară a lui Dinamo, au marcat Davenport şi Huddlestone, iar pentru gazde, Barton a redus din handicap. După 18 etape, Manchester United conduce în clasament, cu 44, de puncte, urmată la două lungimi de Chelsea. Pe locul al treilea, la mare distanţă, se află Liverpool, cu 31 de puncte.