CFR castiga si derby-ul Clujului

CFR Cluj a castigat cu 2-0 meciul cu rivala de moarte si a demonstrat inca o data, daca oare mai era cazul, ca este cea mai buna echipa din Liga I. Mai important, echipa de straini din Gruia a facut un nou pas spre titlul de campioana, profitand de remiza Stelei si de infrangerea Unirii Urziceni. Derby-ul orasului Cluj pararea, in aparenta, un simplu meci de campionat dintre echipa clasata pe primul loc si „lanterna rosie” a campionatului. Nu a fost insa chiar asa, orgoliile „Sepcilor rosii” determinandu-i pe elevii lui Gigi Multescu sa faca unul dintre cele mai bune meciuri din actualul sezon, in ciuda faptului ca au pierdut duelul. Dar asta este fortbalul, pur si simplu „feroviarii” au fost prea buni. Inceputul partidei din Gruia nu a reliefat insa diferenta prea mare dintre cele doua combatante. Am putea spune chiar ca primul act a fost oarecum al oaspetilor, „Sepcile” practicand un fotbal ambitios si plin de devotament. Prima ocazie a apartinut insa elevilor lui Andone. Golul lui Culio din minutul 4 a fost anulat, just, pe motiv de fault in atac comis de masivul Fabbiani . Dupa un sfert de ora de joc, ex-stelistul Gigel Coman si-a incercat si el norocul, insa trasorul lui nu a nimerit spatiul portii ceferiste. Ultimele cinci minute ale primei reprize au fost demne de un adevarat derby. Mai intai, oaspetii au trecut pe langa deschiderea scorului, torpila lui Dorin Goga fiind respinsa cu greu de portarul Nuno Claro. Cu doua minute inainte de final, Coman a trecut si el pe langa gol, insa goalkeeper-ul CFR-ului a facut din nou minuni. Replica gazdelor nu s-a lasat asptetata. In ultimele secunde ale primului act, Didi a fost aproape de a dezgheta tabela, insa portarul Moldovan a reusit si el sa respinga. Dupa pauza, au iesit parca alte echipe. Oaspetii, obositi probabil, au fost ceva mai lipsite de vlaga, permitand liderilor sa isi adjudece cele trei puncte puse in joc. Dupa o ratare a lui Cadu, elevii lui Andone aveau sa marcheze in minutul 54, prin Fabbiani, argentinianul reluand cu capul centrarea perfecta a lui Culio. Dupa inca noua minute, golgeterul Trica avea sa iasa si el la rampa, punand latul la pasa lui Semedo si reusind golul cu numarul doi al intalnirii. Reusita olteanului avea sa fie si ultima a partidei, in ciuda altor ratari, de ambele parti. CFR invinge, isi adauga cele trei puncte la zestrea si asa impresionanta si se pregateste de Sarbatori. Mos Craciun se anunta a fi extrem de generos cu elevii „Falcosului”... CFR CLUJ: Nuno Claro - Tony, Muresan, Cadu - Galiassi, Trica (Deac 82), Culio (Manuel Jose 90), Semedo (Minteuan 75) - Fabbiani, Didi. U CLUJ : Moldovan - Izepon, Haciatrian, da Silva, Park (Ghindaru 65) – Gigel Coman, Savu (Bus 86), Bolohan (Suller 45),Olah – Jovanovic - Goga. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro