Carţu lasă Naţionalul la greu

Poli Timişoara continuă seria succeselor cu Valentin Velcea pe banca tehnică. Bănăţenii au învins în „Cotroceni” cu scorul de 2-0, în etapa a 28-a a Ligii I, trimiţand FC Naţional la minus 24 în clasamentul adevărului. „Bancarii” păstrează şanse minime de a îndeplini baremul de 25 de puncte, ce să mai vorbim de evitarea retrogradării, pentru care au nevoie de cel puţin 11 puncte în ultimele şase etape. Învinşi de Gabriel… Primul gol al partidei a fost semnat de fostul jucător al „bancarilor”, Gabriel Canu, care, în minutul 25, la o lovitură liberă executată de Caramarin, a reluat cu capul pe sub portarul Eugen Nae mingea ajunsă în colţul careului de şase metri. Poli Timişoara şi-a mărit avantajul în minutul 54, prin Gabriel Caramarin, care a scăpat singur din marcaj, iar de la 11 metri poziţie centrală a lobat mingea peste Nae. Carţu s-a luat de Canu şi Velcea Tehnicianul Sorin Carţu, suspendat pentru această partidă, a urmărit meciul de pe un scaun aşezat în tribună chiar în spatele băncii tehnice a bancarilor. Dacă după primul gol i-a strigat lui Canu „să-ţi fie ruşine”, aproape de finalul reprizei secunde Carţu s-a ridicat de pe scaun şi a strigat şi la antrenorul timişorenilor, Valentin Velcea: „Cand eram la Timişoara, dădeai autogoluri , fi-r-ai al dracului”. Velcea este mulţumit La finalul partidei, Valentin Velcea, tehnicianul timişorenilor, a mărturisit că se gandeşte la o clasare cat mai sus în campionat şi la Cupa Romaniei . „Sunt foarte mulţumit de rezultat. Am rămas conectaţi cu picioarele pe pămant. Vrem să obţinem maximul din ce ne-am propus. În fotbal trebuie să profiţi de orice şansă pe care o ai. Am pregătit meciul normal, sunt fotbalişti profesionişti şi trebuie să joace acolo unde sunt plătiţi. Ne dorim să ne plasăm sus şi în campionat. O să vedem ce va fi şi în Cupa Romaniei”, a spus Velcea. Carţu a demisionat! Tehnicianul echipei FC Naţional, Sorin Carţu, şi-a anunţat jucătorii, în vestiar, la finalul partidei cu Poli Timişoara, că demisionează din funcţia de antrenor principal. Carţu va înainta demisia conducerii, joi, iar împreună cu el vor pleca şi secundul Mircea Irimescu şi antrenorul de portari Silviu Lung. Sorin Carţu a preluat echipa FC Naţional în etapa a XVIII-a a Ligii I, în decembrie 2006.