Campioana pentru o seara

La Mondialele din Germania, toate cele patru meciuri pe care le-a jucat Sydney Govou pentru Franta s-au incheiat cu victoria „cocosilor“. Atacantul lui Lyon a lipsit din disputele cu Elvetia si Coreea de Sud, incheiate la egalitate, dar si din epica finala cu Italia, pierduta la penalty-uri. Om superstitios si astrolog inrait, Raymond Domenech a socotit ca ar fi benefica prezenta pe teren din primul minut a lui Govou in revansa cu Squadra Azzurra, chiar daca jucatorul era un obisnuit al ultimului sfert de ora la nationala. Tactica falimentara a lui Donadoni Selectionerul francez nu a dat gres nici de aceasta data si Sydney a marcat golurile de 1-0 (min. 2) si 3-1 (min. 55), fiind aproape de tripla in minutul 66. Intre reusitele sale s-a interpus cea a lui Thierry Henry, care a marcat pentru a 37-a oara in 88 de aparitii la nationala, si s-a apropiat la doar patru goluri de recordul lui Michel Platini. Miercuri seara, pe Stade de France, diferenta a facut-o insa clasa selectionerilor, Roberto Donadoni dezmembrind mecanismul construit de Marcelo Lippi , iar acum nemaistiind pe unde sint piesele. I-a pierdut pe Totti, Luca Toni, Iaquinta si Del Piero si, mai grav, campioana mondiala nu are inca o victorie dupa cistigarea Cupei Mondiale, desi a disputat trei meciuri (0-2 cu Croatia, 1-1 cu Lituania, 1-3 cu Franta). De partea cealalta, Domenech este in continuare dependent de veterani, dar fortat de imprejurari a trebuit sa renunte la unul dintre pariurile sale, ezitantul Fabien Barthez. Astfel, poarta Frantei a fost aparata de Gregory Coupet, aspect pozitiv pentru siguranta vicecampioanei mondiale, care are deja cinci puncte avans fata de Italia. Fantoma Spaniei In grupa A, finlandezii sint cu trei puncte in fata Portugaliei, iar lusitanii au acuzat dupa egalul de la Helsinki (1-1) oboseala si accidentarile. Portughezilor le-au lipsit fundasii Miguel, Fernando Meira si Jorge Andrade, Ricardo Costa a fost eliminat in minutul 55, iar Cristiano Ronaldo a fost aproape inexistent pe teren. „Ricardo Costa a facut doua faulturi si a luat doua galbene, iar numarul 6 de la finlandezi a facut 865 de faulturi si nu a primit nici o avertizare“, s-a lamentat antrenorul Luis Felipe Scolari, insa viata de dupa Figo este mult mai grea la nationala Portugaliei. „Tragedia de la Belfast“ a fost insa marele soc al serii de miercuri, drumul pierzaniei pe care s-a inscris Spania in meciul cu Irlanda de Nord provocind o presa cataclismica la Barcelona si la Madrid. „Noaptea dezastrului pentru Spania, din cauza celui mai lamentabil meci al nationalei sub conducerea lui Luis Aragones“, a scris „Marca“, iar pentru „AS“ „echipa a fost fantomatica“. Principala acuzata a fost ofensiva, culpabila de a-i fi oferit lui Healey, un jucator din divizia a doua engleza, posibilitatea de a marca trei goluri. Masacru in San Marino Scorul meciului Irlanda de Nord-Spania a fost 3-2, iar „AS“ a titrat „Ciprul lui Luis“, cu trimitere la ultima infringere de proportii a ibericilor, tot 2-3, cu Ciprul, in 1998. Atunci, cutremurul provoca demisia selectionerului Javier Clemente, iar pentru Spania incepea o noua era. Acum insa e putin probabil ca similitudinile sa continue, mai ales prin prisma declaratiilor lui Aragones: „Sint raspunzator pentru ceea ce s-a intimplat, dar nu vreau sa demisionez“. Daca unele dintre favorite au dezamagit, altele si-au luat rolul prea in serios. Este cazul Germaniei, care a surclasat cu 13-0 modesta selectionata a statului San Marino. Au marcat sapte jucatori, dar Jens Lehmann nu a vrut sa fie partas la masacru. Rugat sa bata penalty-ul de 13-0, din minutul 90, portarul lui Arsenal a refuzat executarea sentintei. Stoichita invinge Australia Selectionata Kuweitului, antrenata de romanii Mihai Stoichita , Fane Tira si Leo Toader, a invins surprinzator, cu scorul de 2-0, formatia Australiei, in preliminariile Cupei Asiei la fotbal. In fosta echipa a lui Guus Hiddink, care a jucat in acest an optimile CM din Germania, au evoluat fundasul McKain (Poli Timisoara) si atacantul Ryan Griffiths (Rapid), ultimul trimitind o minge in bara.