Calificare dramatica la handbal

Echipa de handbal masculin UCM Resita s-a calificat in sferturile de finala ale Challenge Cup , desi a fost invinsa, sambata, in deplasare, de formatia croata Osijek Elektromodul, cu scorul de 33-26 (16-13), in partida retur a optimilor competitiei. In tur, resitenii au castigat, pe teren propriu, cu scorul de 28-21. Aceeasi diferenta, de 7 goluri, s-a inregistrat si dupa meciul de sambata seara, din Croatia, scorul general al dublei manse fiind 54-54. Jucatorii antrenati de Aihan Omer s-au calificat, insa, in sferturile de finala ale Challenge Cup datorita faptului ca au marcat mai multe goluri in deplasare, 26, in comparatie cu adversarii lor, care au inscris doar 21 de goluri in partida tur. Tragerea la sorti pentru meciurile din sferturile de finala ale Challenge Cup va avea loc in 12 decembrie, la Viena, iar meciurile se vor disputa in 2007, la 24-25 februarie (turul) si 3-4 martie (returul).