Brazilia, cistigatoare la loterie

Echipa cariocas s-a calificat in finala Copei America dupa ce a invins Uruguayul la penalty-uri. Stadionul „Jose Pachencho Romero“, din Maracaibo, este cel mai frumos al Venezuelei, el fiind ales sa gazduiasca inclusiv finala de marti a Copei America. Brazilia tocmai i-a testat gazonul , cu ocazia primei semifinale si ramine aici spre a-si apara peste cinci zile trofeul cucerit in Peru, in 2004. Invinsa i-a fost selectionata Uruguayului, care a trait aceeasi drama ca acum trei ani, la Lima, cind a pierdut la penalty-uri, tot in semifinale, in fata selectionatei cariocas. Atunci a fost 1-1 dupa 90 de minute si 3-5 dupa 11 m, iar acum a fost 2-2 in timpul regulamentar si 4-5 dupa loviturile de departajare. Uruguayenii au ratat chiar la ultima serie de lovituri, cind fundasul Diego Lugano a tras pe directia lui Doni, portarul brazilian al lui Inter Milano. Nervosi, au sarit la bataie, brazilienii au ripostat, dar arbitrii au calmat spiritele inainte de a se ajunge la o bataie generala. La penalty-uri s-a ajuns dupa ce Seleçao a condus cu 1-0 ( Maicon , ’13) si 2-1 (Baptista, ’45+9 / Forlan, ’45+4) si a fost egalata de Abreu (min. 70), asta dupa ce in prima repriza meciul a fost intrerupt 12 minute, din cauza unei pene de curent. Adversara din finala a Braziliei a fost stabilita azi-noapte, dupa meciul Mexic-Argentina.