Blake îşi adjudecă titlul la Indianapolis

Cotat cu prima şansă la caştigarea turneului de la Indianapolis, americanul James Blake şi-a confirmat statutul şi l-a învins în finala turneului pe compatriotul său Andy Roddick cu 4-6, 6-4, 7-6 cucerind titlul. Roddick, al doilea favorit al competiţiei, a caştigat confortabil primul set, dar a pierdut în aceaşi manieră setul doi în faţa lui Blake şi, în ciuda celor 17 aşi şi a faptului că a salvat o minge de set, Blake s-a impus la tie-break. A fost cea de-a doua victorie a carierei în faţa lui Roddick pe care Blake a reuşit-o în cele opt partide disputate, dar prima victorie într-o finală. „Este una din cele mai bune finale în care am jucat. A trebuit să joc astfel pentru a învinge un campion ca Andy”, a declarat Blake la finalul meciului. Roddick s-a arătat dezamăgit de faptul că a pierdut, dar consideră că turneul ar putea reprezenta un punct de turnură în evoluţiile sale, ţinand cont că pană la acest turneu a avut evoluţii slabe. „Sigur că sunt dezamăgit, dar voi privi această săptămana ca pe un succes. Sper că va fi un punct de turnură”, a declarat Roddick.