Besiktas la prima infringere

Formatia Besiktas Istanbul a fost invinsa, duminica, pe teren propriu, cu scorul 4-1, de echipa Samsunspor, intr-un meci incheiat in minutul 85.

Arbitrul intilnirii, Cem Papila, a eliminat cinci jucatori de la echipa antrenata de Mircea Lucescu: Zago '25, Ibrahim '41, Ahmet Yldirim '45, Daniel Pancu '69 si Ilhan Mansiz '84.

Daniel Pancu a inscris pentru Besiktas in minutul 21 al partidei, in timp ce Samsunspor a punctat prin Serkan '17, '55, Adnan' 51 si romanul Giani Kirita '67. Federatia Turca de Fotbal va analiza in zilele urmatoare acest meci, urmind sa decida daca va omologa rezultatul din teren sau daca acesta va fi decis la masa verde. Jucatorul roman Adrian Ilie nu a putut debuta la formatia Besiktas Istanbul, deoarece, chiar in momentul in care se pregatea sa intre pe teren, Ilhan Mansiz a fost eliminat, meciul fiind oprit.

Partida a fost intrerupta in citeva rinduri, din cauza ca spectatorii au aruncat pe teren cu bulgari de zapada , unul nimerindu-l chiar in figura pe arbitrul intilnirii, Cem Papila, cu putin timp inainte de finalul primei reprize. Dupa incheierea meciului, in timp ce discuta cu reprezentantii presei, si antrenorul Mircea Lucescu a fost lovit de un bulgare. A fost nevoie de interventia fortelor de ordine pentru ca brigada de arbitri sa poata parasi suprafata de joc a stadionului "Inonu".

Besiktas continua sa se afle pe primul loc in clasament, cu 43 de puncte, urmata de Fenerbahce (38 de puncte) si Trabzonspor (34 de puncte). Mircea Lucescu s-a mai intilnit cu o situatie asemanatoare cind antrena echipa Internazionale Milano. Intr-un meci din semifinalele Cupei Italiei , pierdut de Inter cu scorul de 2-0 in fata formatiei AC Parma, arbitrul a eliminat, pentru proteste, trei jucatori de la formatia pregatita de Lucescu.