Beşiktaş a eliminat FC Bruges

Într-o partidă cu un deznodămant similar celei din Ştefan cel Mare, unde Dinamo a învins Leverkusen, Beşiktaş Istanbul a reuşit să învingă cu scorul de 2-1 formaţia FC Bruges , în etapa a patra a grupei B a Cupei Uefa, eliminand astfel formaţia belgiană din competiţie. Oaspeţii de la Bruges au deschis scorul prin Balaban, din penalty, în minutul 14, însă turcii au revenit prin Ibrahim Akin, în minutul 32, şi Ricardinho, în minutul 70, din penalty. Autorul golului egalizator, Akin, a fost eliminat în minutul 81, însă Beşiktaş a reuşit să ţină de rezultat , urmand ca în ultima etapă să asistăm la o adevărată luptă, în Germania, unde turcii vor înfrunta “aspirinele”. Foarte probabil Beşiktaş va fi încurajată de mulţi suporteri în Germania şi va încerca să obţină măcar un rezultat de egalitate, rezultat ce îi permite să păstreze locul trei din grupă, ultimul calificant în şaisprezecimile Cupei Uefa. Au evoluat echipele: Beşiktaş: Runje - Koray Avci, Toraman, Mercimek, Marcio (Dogan '83) - Tandogan (Burak Yilmaz '60), Kurtuluş, Ricardinho, Kleberson (Deivson '60) - Uzulmez, Ibrahim Akin. FC Bruges : Stijnen - Clement, Gvozdenovici, Maertens (Chavez '84), Pedersen - Van Heerden, Blondel (Daerden '72), Englebert, Vermant - Balaban, Ibrahim.