Bataie traditionala la hochei

Ultimul meci al Cupei Romaniei la hochei a adus fata in fata rivalele de traditie, campioana en titre Steaua Bucuresti si Sport Club Miercurea-Ciuc. Dincolo de confruntarea pe gheata, acest meci al orgoliilor se anunta, ca de obicei, o inclestare a galeriilor celor doua formatii ale caror manifestari au intunecat de multe ori spectacolul de pe gheata. Peste 2.000 de suporteri au luat cu asalt patinoarul “Mihail Flamaropol” pentru a vedea partida care urma sa decida cistigatoarea Cupei pentru sezonul 2006-2007. Intilnirea se anunta extrem de disputata, cele doua formatii pornind de pe pozitii diferite, Steaua avea nevoie de cel putin un rezultat de egalitate pentru a-si apara trofeul cucerit anul trecut, pe cind Ciucul, in urma egalului surprinzator cu Progym Gheorghieni, 3-3, nu avea decit o alternativa: victoria. Cu o asemenea miza, dar si avertizati de evenimentele in care au fost implicati suporterii bucuresteni in ultimele saptamini, jandarmii au pierdut si de aceasta data controlul, fiind spectatori la deja traditionala bataie. Cinci minute, pauza de scandal In huiduielile si fluieraturile continue ale galeriei steliste, dind dovada de o mai mare concentrare si luciditate in joc, ciucanii au deschis scorul in minutul 3, prin Hozo. Dominarea stelista pe gheata, fara concretizare insa pe tabela de marcaj, a incins spiritele in tribuna, victime cazind cei doar cinci suporteri ciucani veniti sa-si sustina echipa, asupra carora s-au descarcat nervii galeriei ros-albastre aflate de aceeasi parte cu ei. Sub privirile jucatorilor, spectatori de pe gheata la intreaga scena, timp de peste cinci minute jandarmii au incercat sa-i scoata din miinile sustinatorilor stelisti pe fanii ciucani care au fost apoi izolati. Finalul primei parti nu a adus nimic nou in evolutia scorului, desi stelistii au atacat continuu poarta slovacului Kucera si au avut la un moment dat o superioritate de trei jucatori pe gheata. Victorie pe final In repriza a doua, Steaua a concretizat o singura faza prin Geru, ratind insa mai multe sanse de a lua un avans pe tabela. De partea cealalta, cu citeva minute inainte de intrarea la cabine, Moldovan a marcat golul de 2-1, prin care Ciucul prelua iarasi conducerea. Ultima parte a intilnirii a fost si cea mai spectaculoasa, Corduban si Nicolescu au adus egalarea si desprinderea pentru Steaua, insa ciucanii au stiut sa fie mai pragmatici in a-si juca sansele si au revenit pe final prin reusitele lui Elekes si Valko. Manifestarile violente ale suporterilor care au ignorat apelurile adresate periodic la statia de amplificare, de a-si incuraja favoritii in limitele fairplay-ului, au continuat la finalul festivitatii de premiere, cind au aruncat cu scaune pe gheata in directia jucatorilor din Ciuc. Vor titlul in Ungaria Formatia HC csikszereda din Miercurea- Ciuc, ocupanta locului 4 in Cupa Romaniei, are ca obiectiv in acest sezon cistigarea Campionatului de juniori al Ungariei si ocuparea pozitiei a treia in Campionatul National de seniori al Romaniei. Jucind in premiera in campionatele a doua tari la categorii diferite de virsta, juniorii, care sint in majoritate componentii echipei nationale a Romaniei la sub 20 de ani, se afla in urma celor sase meciuri cistigate din tot atitea disputate, pe primul loc al campionatului maghiar de U20. “Avem o echipa tinara, cu o medie de virsta de 20 de ani, care sper ca in doi, trei ani sa constituie baza de jucatori pentru nationala de seniori a Romaniei. In acest sezon am reusit sa readucem in tara 14 jucatori, care evoluau la formatii din Cehia, Slovacia sau Germania, ceea ce este un cistig si pentru nationala”, a declarat Janos Kurko , presedintele gruparii ciucane.