Arsenal a castigat derby-ul cu Chelsea!

Mare meci mare pe Emirates Stadium! Duminica, Arsenal intalnea Chelsea intr-un meci cheie din Premier League . Liderul campionatului englez intalnea formatia clasata pe cea de a treia pozitie. Concurenta la varf este extrem de stransa in acest sezon. Si, dupa ce Manchester United castigase la Liverpool, cu 1-0, tunarii lui Arsene Wenger aveau neaparata nevoie de victorie in intalnirea cu formatia patronata de Roman Abramovici. Dupa un inceput prudent, a venit si prima ocazie, in minutul 11. Adebayor trage de la 25 de metri, dar mingea ocoleste de putin poarta lui Cech. Reactia jucatorilor in albastru este imediata: Lampard recupereaza. Wright Phillips scapa singur, dar intervine Almunia. Din nou Arsenal aproape de gol, la sfarsitul primei jumatati de ora: Fabregas executa o lovitura libera razant cu transversala. Dar Chelsea are iarasi o buna ocazie de a inscrie, pe fondul dominarii gazdelor. In minutul 32, Sevcenko expediaza un sut puternic de la 30 de metri. Almunia intervine insa si scoate. Presiunea celor de la Arsenal creste. Rosicky trage in minutul 36, dar nu nimereste poarta. Golul avea insa sa cada in cele din urma chiar in ultimul minut. Rosicky accelereaza pe stanga si obtine un corner. Fabregas centreaza perfect, iar Gallas reia cu capul in plasa portii lui Cech. Tunarii intra la cabine in avantaj. Atac peste atac, la ambele porti - asa s-ar putea caracteriza a doua parte a intalnirii. Chelsea rateaza prin Sevcenko, care intarzie la intalnirea cu balonul centrat de Ferreira, Fabregas este agatat in careu si nu se da penalty, reluarea lui Mikel este aparata de Almunia cel vigilent... Intrarea lui Van Persie in joc, in minutul 69, aduce un plus de prospetime pentru tunari, iar olandezul se afla de doua ori aproape de a inscrie. Si, dupa ce Wright-Phillips rateaza o ocazie enorma, Van Persie mai are o sansa. Dar mingea se incapataneaza sa nu mai intre in poarta. Tabela ramane neschimbata chiar si dupa ultima ocazie a lui Sevcenko: lovitura libera de la distanta, ucraineanul lanseaza o torpila, dar Almunia apara... Final de meci, Arsenal - Chelsea 1-0, si tunarii isi respecta statutul de lideri ai Premier League. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro