Argentina – SUA 4-1. Lectie de fotbal

La Copa America, desfăsurată in aceste zile in Venezuela, a sosit timpul lectiilor. In cele două meciuri din grupa C s-au inscris nu mai putin de zece goluri. Selectionata SUA a fost victimă sigură pentru Argentina, care le-a predat yankeilor o lectie de fotbal. Si asta, desi nord/americanii au deschis scorul prin Eddie Johnson, din penalty. Egalitatea a fost insă restabilită două minute mai tarziu, cand Hernan Crespo a iesit la rampă pentru prima dată. La pauză era 1-1 si ambele echipe puteau spera la orice. Acelasi Crespo avea insă să isi aducă echipa in avantaj, in minutul 64. Visele SUA s-au năruit complet cu 12 minute de final, cand Aimar a mărit scorul, pentru ca Tevez să infigă ultimul pumnal in pieptul americanilor, in minutul 85. Este prima infrangere suferită de SUA după cea de la Campionatul Mondial din Germania, cand, pe 22 iunie 2006, yankeii au fost eliminati de Ghana, aminteste Fox Sports. Au evoluat echipele: Argentina - Roberto Abbondanzieri; Javier Zanetti, Roberto Ayala, Gabriel Milito, Gabriel Heinze; Juan Sebastian Veron, Javier Mascherano, Esteban Cambiasso (Pablo Aimar, 58th); Juan Roman Riquelme; Lionel Messi (Carlos Tevez, 79th), Hernan Crespo SUA - Kasey Keller; Jonathan Bornstein, Jimmy Conrad, Jay DeMerit, Marvell Wynne Jr.; Ben Olsen (Eddie Gaven, 62nd), Benny Feilhaber, Justin Mapp, Ricardo Clark (Kyle Beckerman, 79th); Eddie Johnson, Taylor Twellman (Herculez Gomez, 69th) In celălalt meci al zilei de joi, Roque Santa Cruz a marcat un hat-trick iar Paraguay a reusit victoria la cel mai mare scor inregistrat vreodată in fata Columbiei: 5-0. Un meci decis si el in repriza a doua, si in care columbienii au avut o mare sansă de gol cand scorul era incă alb – numai că Alvaro Dominguez nu a reusit să il invingă, din penalty, pe Justo Villar. Trecuse jumătate de oră din partidă si, doar două minute mai tarziu, Santa Cruz deschidea scorul. Imediat după reluare , tot el avea să majoreze diferenta, apoi să realizeze hat-trick-ul. Ultimele două reusite au fost semnate de Salvador Cabanas, intrat pe teren in minutul 70.