Arbitru batut in timpul meciului

Scene incredibile la un meci intre doua echipe nationale nordice, despre care se stie ca au parte la fiecare meci de suporteri dintre cei mai civilizati. Este vorba despre meciul dintre Danemarca si Suedia contand pentru preliminariile Campionatului European 2008. Meci greu pentru danezi Meciul a inceput foarte greu, atat pentru jucatorii danezi cat si pentru suporterii acestora, dupa prima jumatate de ora de joc tabela aratand un neverosimil 3-0 pentru adversarii suedezi. Danezii, cei in fata carora am pierdut si noi o calificare in ultimul minut de joc, au revenit incredibil si, cu un sfert de ora inainte de finalul meciului au reusit sa egaleze scorul. Inainte de penalty nervii au cedat Tensiunea suporterilor a atins apogeul in minutul 89 al partidei. In acel minut, arbitrul de centru, Herbert Fandel, a oprit meciul in urma semnalizarii primite de la un coleg de pe margine. Tusierul a observat un contact fizic dincolo de limita regulamentului in careul danez. Drept urmare centralul i-a acordat cartonasul rosu danezului Christian Poulsen si se pregatea sa arate punctul cu var. In acel moment, unul din suporterii danezi a patruns pe teren si i-a aplicat o corectie sanatoasa celui care a arbitrat recenta finala a Ligii Campionilor. Agresorul a fost oprit de jucatori apoi a fost escortat la politie de catre oamenii de ordine. Meci decis la masa verde Meciul a fost oprit inainte ca penalty-ul sa se execute dar, mai mult ca sigur, federatia daneza va fi amendata iar nationala va pierde meciul la masa verde cu scorul de 3-0.