Amical: Steaua - Teplice 2-0

Steaua Bucuresti a castigat cu 2-0 in fata cehilor de la FK Teplice. Scorul putea fi ceva mai mare insa fotbalistii lui Lacatus s-au intrecut in ratari, campion fiind Plesan , cel care a ratat chiar si un penalty . Fara cinci titulari, chemati de Piturca la echipa nationala, Steaua a inceput mai greu jocul cu Teplice. Cehii au dominat startul de meci si puteau chiar deschide scorul in minutul 27, prin Hasek. In minutul 32, arbitrul cipriot e la un pas de a-l face groggy pe Neaga, iar repriza se incheie cu un sut al cehului Gasparik, respins gresit de Cernea. Supravegheati de rivalii de la CFR, Andone si Paszkany cocotati pe un balcon din apropierea terenului, stelistii deschid scorul prin peruanul Mendoza, care-l invinge pe portarul ceh cu un sut din marginea careului. 20 de minute mai tarziu, Pepe Moreno marcheaza al doilea sau gol pentru ros-albastri, cu o executie senzationala de la 20 de metri. Pe final de meci, mai precis in minutul 84, Mihaita Plesan a ratat un penalty obtinut de fundasul Ionus Rada. “Este bine ca am castigat toate meciurile de pana acum, dar nu asta conteaza cel mai mult. Important este sa ne pregatim bine pentru campionat si sa jucam foarte bine acolo. Am ratat un penalty la 2-0 cu Teplice fiindca eram relaxat, dar va asigur ca asta nu s-ar fi intamplat intr-un meci oficial. Sper sa reintru in circuitul echipei si sa ajung din nou la nationala”, a precizat Mihaita Plesan. Steaua mai are programata o partida amicala in Cipru, pe 7 februarie, de la ora 17:00, cand va disputa un meci cu Lokomotiv Sofia. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor