Social

5 milioane de euro pentru promovarea Romaniei turistice

Peste cinci milioane de euro . Atat vrea Romania sa investeasca pentru o noua campanie de promovare a turismului autohton. Banii vor fi cheltuiti pentru realizarea de noi clipuri publicitare, pliante si cateva centre de informare turistica. Asta dupa ce, anul trecut, autoritatile au aruncat pe apa sambetei 1,5 milioane de euro pentru cinci clipuri de promovare, care nu au fost difuzate niciodata. Agentiile de turism cred ca si noul buget va fi irosit. Patronii agentiilor sustin ca Romania are mai intai nevoie de drumuri europene, hoteluri si servicii de calitate. Ministerul Turismului va primi la inceputul anului viitor fonduri in valoare de 150 de milioane de euro. Primii bani se vor duce catre promovarea turismului romanesc pe plan international. "Fondurile se vor cheltui in principal pe crearea brandului Romaniei turistice, apoi pentru promovarea produselor turistice locale.(...)Trebuie sa ne gandim la contracte mari si ne-am gandit ca acela care va crea brand-ul sa-l si promoveze pentru Romania doi ani astfel incat cine a creat sa si raspunda de rezultate", considera Lucia Morariu, secretar de stat al Departamentului de Turism. Pe de alta parte insa, reprezentantii agentiilor de turism cred ca trebuie investit mai intai in dezvolatarea turismului si apoi in promovarea lui. "Promovarea se face la noi acasa. O sa avem un produs bine promovat daca conditiile din Romania sunt bune.(...)Cel mai bun prrodus in momentul de fata sunt circuitele in tara. Dar un circuit trebuie sa se desfasoare pe drumuri bune. Un astfel de circuit e greu de promovat", sustine Julian Andrei, general manager agentie de turism . Anul trecut statul a platit 1,5 milioane de euro pentru promovarea turismului romanesc. Cele cinci clipuri publicitare care au fost realizate nu au fost folosite niciodata deoarece erau prost realizate. Aboneaza-te la Newsletter-ul de Turism Acasa.ro ca sa afli care sunt cele mai frumoase destinatii de vacanta.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea