Social

10% dintre romani, dependenti de alcool

Se intalnesc in fiecare saptamana, unii venind de putin timp, altii de ani intregi. Isi incep sedintele cu formula cunoscuta din filme: “Sunt Constantin, sunt alcoolic”, “Sunt Ana, sunt alcoolica “. Este vorba despre membrii asociatiei Alcoolicilor Anonimi din Romania. Asa cum se prezinta singuri, Alcoolicii Anonimi (AA) sunt o comunitate de barbati si femei care isi impartatesc experienta, puterea si speranta, pentru a-si rezolva problema comuna. Scopul lor primordial este de a ramane abstinenti si de a-i ajuta si pe alti alcoolici sa ajunga la abstinenta . In Bucuresti exista zece grupuri ale AA, fiecare cu maxim 25 de membri care se intalnesc saptamanal in propria locatie. Unii se asaza clasic, in cerc, altii la mese ca de consiliu. Singura conditie pentru a deveni membru AA este dorinta de a te lasa de baut. Sunt primiti si cei care vor sa se lase de droguri. Asociatia nu percepe nici cotizatii, nici taxe de inscriere. „Am pierdut 30 de ani din viata“ Vlad a fost alcoolic timp de 30 de ani, a divortat de trei ori din cauza alcoolului si, odata cu fiecare divort, a pierdut legatura cu fiecare dintre copiii sai. “Am pierdut 30 de ani din viata, trei sotii si trei copii prin divort”, spune el. Este un om interesant, talentat. S-a casatorit a patra oara si de data asta casnicia are toate sansele sa dureze pentru ca este abstinent de sapte ani. Despre Alex vorbeste sotia lui, care este membra A.A. Acesta este un grup in care intra familiile celor dependenti. “Noi suntem co-dependenti, pentru ca ne confruntam continuu cu problemele lor. Si dependentii si membri familiilor lor urmam un anumit tip de terapie in doisprezece pasi. Dupa un timp, ne regasim respectul de sine, increderea. Cand cel de langa tine renunta la alcool, cand se termina calvarul, iti regasesti familia si prietenii”. Alex a baut timp de 20 de ani si este abstinent de sapte. Elena este putin tensionata si foarte serioasa. Sotul ei nu a mai baut de sase luni si femeia a prins curaj. “A consumat alcool dintotdeauna, dar timp de zece ani a baut tot timpul, ne certam mereu si am incetat sa comunicam. Copilul nostru a suferit foarte mult”, spune Elena. A acceptat cu timpul ca este alcoolic si a urmat pasii catre vindecare. „Am fost dependent de alcool, droguri si sex“ James este un misionar american din Florida. Prima sedinta la grupul AA din Bucuresti a inceput-o spunand ca este alcoolic, ca a fost dependent de droguri si sex. Vorbea serios. A povestit ca a fost alcoolic mai mult de 20 de ani. “Am inceput sa beau pentru ca alcoolul ma facea sa ma simt bine, credeam ca femeile ma plac mai mult, ca sunt mai amuzant, dar eram totusi nefericit. Am avut apoi un moment de claritate in care mi-am dat seama cat de gresit era ceea ce faceam.”, povesteste James. Este abstinent deja de 14 ani. “Acum sunt fericit. Dumnezeu a avut mila sa ma lase sa sufar si cand am admis ca am nevoie de el m-a indrumat spre acest program si am gasit fericirea adevarata”, spune James. Dean a renuntat in acelasi timp la alcool si la droguri. A fost dependent timp de 15 ani. Are 33 de ani - cu alte cuvinte, a fost dependent aproape jumatate din viata. Este abstinent de 11 luni si spune ca nu a fost numai o chestiune de vointa sa renunte. A fost foarte important sa schimbe anturajul, sa se indeparteze de droguri. Din cand in cand simte iar o pofta imensa sa consume droguri si sa bea. Trebuie sa lupte cu momentele acelea. Alcoolismul este o boala Este o boala progresiva, fizica, mentala, spirituala. Alcoolismul este incurabil dar, din fericire, poate fi oprit din evolutie. Alcoolicii sunt marcati de obsesia de a bea, in ciuda raului fizic produs de alcool. Este si o boala a negarii. Alcoolicii spun foarte greu ca sunt alcoolici. De aceea, fiecare sedinta de la terapia de grup incepe cu formula aceea cunoscuta, “Sunt X, sunt alcoolic”. Chiar si dupa inceperea abstinentei, persoana respectiva va fi alcoolic si va ramane un alcoolic toata viata. Organizatia Mondiala a Sanatatii recunoaste alcoolismul ca o boala, pentru ca unii neurotransmitatori sunt modificati pentru totdeauna, explica medicii. Alcoolismul nu face discriminari , nu tine cont de varsta, sex, cultura, educatie religioasa, provenienta sociala sau mediu de viata. Conform statisticilor, romanii sunt mari consumatori de alcool Romanii reprezinta una dintre natiunile cele mai mari consumatoare de alcool din Europa. La noi, adultii beau mai mult de 18,5 litri de alcool pe an, in timp ce media in Uniunea Europeana se afla in jurul a 15 litri. O statistica a Ministerului Sanatatii arata ca 16% dintre romani sunt consumatori obisnuiti de bauturi alcoolice si 10% din populatie are probleme cu alcoolul si aceste procentaje sunt in crestere. O statistica data publicitatii de Agentia Nationala Antidrog arata ca unul din sase romani consuma in mod frecvent bauturi alcoolice tari. Cifrele arata ca in Europa peste 25% dintre decesele inregistrate in randul barbatilor intre 15 si 29 de ani sunt cauzate de consumul de alcool. „Am pierdut 30 de ani din viata, trei sotii si trei copii prin divort” - Vlad (alcoolic anonim) Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea