Showbiz

10.000 de oameni au aplaudat show-ul spectaculos si muzica britanicilor de la Muse

Peste 10.000 de spectatori au aplaudat, au cantat si au dansat la concertul trupei britanice de rock alternativ Muse de sambata seara , unul dintre cele mai spectaculoase show-uri ce au avut loc in Bucuresti, care a uimit prin efectele vizuale si calitatea muzicii. Show-ul de pe Stadionul National de Rugby Arcul de Triumf a inceput la ora 19.30 cu un recital Brett Anderson, fostul solist . Imbracat in camasa, sacou cu umeri ascutiti si blugi, britanicul a dansat, a topait si a facut piruete, cu miscari ce aminteau de Jarvis Cocker de la Pulp, un alt nume important al -ului. Publicul l-a primit pe Anderson cu aplauze, iar recitalul sau, ce a durat 45 de minute, a fost o surpriza placuta pentru cei care nu-l cunosteau. Artistul, acompaniat de o trupa de instrumentisti, a cantat piese de pe albumul sau solo, lansat la inceputul acestui an, dar si melodii Suede , ca "Saturday night" sau "Beautiful Ones", la care publicul a cantat versurile. La final, Anderson a multumit in limba romana publicului pentru aplauze, dar si trupei Muse. La ora 21.00 fix, britanicii de la Muse, (voce, chitara, clape), Chris Wolstenholme (bass, clape, voce) si Dominic Howard (baterie, percutie) au intrat pe scena . In aplauzele entuziaste ale publicului, eu au deschis show-ul cu "Knights of Cydonia" de pe cel mai nou album, " Black Holes and Revelations". Pe cele trei ecrane cu leduri din spatele scenei s-au derulat versurile piesei, iar pe alte doua ecrane, plasate la dreapta si la stanga scenei, inalta de 15 metri si lunga de 25, spectatorii i-au putut vedea pe trupei, intr-o explozie de culori si lumini. "Salut, Bucuresti, suntem in sfarsit aici", a spus Matthew Bellamy , imbracat intr-un sacou negru cu dungi albe si o bluza alba cu cranii negre. De-a lungul show-ului, solistul, cunoscut pentru registrul inalt in care canta, a spus de mai multe ori "multumesc" fara sa reuseasca sa pronunte clar sau corect in limba romana, spre amuzamentul spectatorilor. Muse a cantat mai multe piese de pe "Black Holes and Revelations", printre care "Map of the Problematique" sau "Supermassive Black Hole", dar si hitul "Starlight", una dintre cele mai cunoscute melodii ale trupei, la care spectatorii au cantat versurile, au aplaudat in ritmul muzicii, au sarit si au tipat. La unele piese, Bellamy a abandonat chitara pentru un pian aflat pe scena, iar la "Feeling Good" de pe albumul "Origin of Symmetry", o alta melodie la care majoritatea spectatorilor stiau pe dinafara versurile si le cantau, s-a folosit si de o portavoce. Proiectiile de pe ecrane, cu imagini live din concert, suprinse de camerele de pe scena, dar si animatii si efecte grafice, carora li s-au adaugat jeturi de fum, au fost dublate de muzica cu accente de metal sau electro si de prezenta membrilor trupei, care si-au etalat calitatile de instrumentisti. "Sunteti foarte amabili", a spus solistul, aplaudat de publicul de la Bucuresti la piese ca "Sing for Absolution" sau " ". "Aratati foarte bine", a adaugat Bellamy, iar l a melodia "Soldier's Poem" i-a rugat pe spectatori sa-si aprinda brichetele si telefoanele mobile, iar stadionul s-a umplut de luminite colorate care s-au balansat in aer in ritmul muzicii. Dupa o ora si 20 de minute de show, britanicii s-au retras de pe scena, dar aplauzele publicului i-au adus inapoi, si cei trei au mai cantat piesele "Take a Bow" si "Plug In Baby". Concertul s-a incheiat la ora 22.40 cu piesa "Stockholm Syndrome", unul dintre hiturile trupei. "Ne bucuram sa va vedem pentru prima data. Va iubim", a spus bateristul Dominic Howard, care a adaugat: "Ne vom intoarce. Ne vedem data viitoare!" Finalul concertului i-a lasat pe cei peste 10.000 de spectatori in admiratia unuia dintre cele mai bune show-uri care au avut loc la Bucuresti. "Genial. Chitaristul e si pianist si vocalist, deci e cel mai genial", a spus, entuziasmata, Adriana Horelu, o spectatoare in varsta de 15 ani. Venita la Muse impreuna cu prietenele ei, adolescenta a spus despre Brett Anderson, care a cantat in deschidere, ca era "bun, dar nu cunoscut". "Brett Anderson e special. Il stiu de pe vremea cand era la Suede. Ar putea sa-si faca si el propriul concert", a fost insa de parere Lucian Stoica, 33 de ani. Anderson e "ok" si in opinia Ancai Rusu, 29 de ani, dar "era mai bine cu Suede". In schimb, show-ul Muse a fost "super tare". "Cel mai tare bis pe care l-am auzit pana acum. Nu cred ca e cel mai tare concert, am vazut multe, si in afara, dar oricum, e unul dintre cele mai tari pe care le-am vazut la noi", a spus Rusu. De aceeasi parere a fost si Gabriel Soleanu, un "rocker batran" de 49 de ani: "A fost unul dintre cele mai bune concerte pe care le-am vazut la Bucuresti. Eu sunt rocker de toata viata si ascult numai muzica buna." Trupa Muse s-a infiintat in 1999 la Londra. Muzica lui Bellamy, Wolstenholme si Howard imbina rock-ul alternativ cu funk-ul, cu heavy metal-ul si chiar cu muzica electronica si clasica. Britanicii au lansat pana in prezent patru albume, dintre care cel mai recent este "Black Holes and Revelations", lansat in 2006, si au castigat numeroase premii, printre care Best New Artist in 2000 in Marea Britanie, Innovation Award, Best Album, Best British Band si, pentru al patrulea an consecutiv, Best Live Act. In plus, Muse a primit mai multe discuri de platina si de aur. Pentru mai multe stiri din muzica aboneaza-te la Newsletter-ul Muzica.acasa.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Top

Cauta-ti perechea