Litera M

#prospect #medicament

Maximum streng sinus, comprimate

Prospect Maximum streng sinus, comprimate

Compozitie
1 comprimat contine: paracetamol 500 mg; pseudoefedrina clorhidrat 30 mg.

Actiune terapeutica
Maximum Strength sinus Relief, prin cei doi ingredienti activi - paracetamol si pseudoefedrina - determina decongestionarea nazosinusala si ameliorarea simptomatologiei dureroase din cadrul sinuzitelor si afectiunilor respiratorii alergice sau virale. Asocierea efectului decongestionant nazosinusal al pseudoefedrinei cu efectul analgetic, antipiretic si slab antiinflamator al paracetamolului confera potenta maxima produsului.

Indicatii

Sinuzite, rinosinuzite; afectiuni respiratorii alergice si virale.

Mod de administrare
adulti si copii peste 12 ani: 2 comprimate/6 ore; maxim 8 comprimate /zi. Sub 12 ani: conform recomandarii medicului.

Contraindicatii
Alergie la paracetamol sau pseudoefedrina; cardiopatii, HTA; afectiuni tiroidiene, diabet; adenom de prostata; sarcina, lauzie.

Reactii adverse
La doze in exces: iritabilitate sau somnolenta, ameteli. Daca in 3 zile simptomatologia nu cedeaza se recomanda consult medical.


Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Dr. Raluca-Ioana Nedelea: Totul despre aparatele ortodontice la caini si pisici

Expertul Acasa.ro, Dr. Raluca-Ioana Nedelea, medic stomatolog

Pune o intrebare

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Dr. Raluca-Ioana Nedelea: Persistenta dintilor temporari la animalele de companie

Expertul Acasa.ro, Dr. Raluca-Ioana Nedelea, medic stomatolog

Pune o intrebare