Terapii alternative

#gingivita #tratamente naturiste

5 remedii naturale pentru gingivita

Daca te intrebi de ce iti sangereaza gingiile in mod frecvent, trebuie sa stii ca este foarte posibil sa ai un inceput de gingivita si ca odata cu trecerea timpului si avansarea afectiunii, problema va fi mai mult decat o sangerare gingivala.  Gingivita este atat de dezastruoasa incat, daca nu este tratata la timp, poate duce la pierderea dintilor.


Pe langa sangerari la periaj, un alt semn care tradeaza gingivita o reprezinta schimbarea culorii gingiei. Daca in mod normal aceasta are o culoare roz, iar in scurt timp ea devine rosie si are un aspect inflamat, este mai mult ca sigur ca dantura iti este afectat de gingivita.


De asemenea, halena si gustul neplacut din cavitatea bucala sunt alte doua simptome ale gingivitei.


Ce este de facut


In primul rand trebuie sa mergi cat mai repede la stomatolog, fara sa amani de pe o zi pe alta pentru ca altfel problema se poate agrava. In urma unui control amanuntit, cel mai probabil medicul o sa-ti faca un detartraj, dar si un periaj profesionist. Aceste doua lucruri vor imbunatati starea danturii tale si reprezinta primul pas catre indepartarea si tratarea gingivitei.


Este obligatoriu sa ai o igiena orala riguroasa pe care sa o respecti indiferent ce s-ar intampla. Trebuie sa te speli pe dinti de cel putin doua ori pe zi, sa utilizezi ata dentara, dar si apa de gura.


Pe langa igiena orala obligatorie, ai la indemana cateva remedii pentru tratarea si indepartarea gingivitei. Iata care sunt acestea:


Infuzie de flori de musetel


Se pun la fiert 200 ml de apa (o cana), iar cand da in clocot se adauga doua linguri cu flori de musetel, se acopera cu o farfurie si se lasa la infuzat timp de 10 – 15 minute. Cand ceaiul ajunge la o temperatura suportabila, se ia cate o gura de infuzie si se mentine pentru cateva minute, dupa care se arunca si se ia din nou. Atentie! Infuzia nu se indulceste.


Aceeasi infuzie de poate prepara si cu sunatoare sau sulfina.


Decoct de scoarta de salcie


In 200 de ml de apa oparita, adauga doua linguri cu scoarta de salcie si lasa la fiert timp de 10 minute. Clateste apoi gura cu amestecul rezultat, ori de cate ori ai ocazia pe parcursul zilei.


Acelasi decoct il poti face inlocuind scoarta de salcie cu frunze uscate de busuioc, fumarita sau cerentel.


Masaj cu pasta de argila


Amesteca o lingurita de argila cu o lingurita de apa si maseaza-ti gingiile cu pasta obtinuta. Pentru rezultate maxime, repeta tratamentul zilnic deoarece are puterea de a tine gingivita la distanta.


Tratament cu spirulina


„M-am hotarat sa urmez si eu o cura cu spirulina. In afara de faptul ca mi-a imbunatatit starea generala (ma simteam tot timpul fara putere), intamplator mi-a rezolvat si o alta problema mai veche: sangerarea gingiilor (pentru care am facut multe alte tratamente fara rezultat). Dupa zece zile de luat Spirulina, gingia nu mi-a mai sangerat, nici macar la periajul dintilor. Probleme vechi de 15 ani, rezolvate in doar zece zile!” a scris Marilena Barsan pentru Formula As.


Spirulina nu are contraindicatii si efecte adverse.
 

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din naturist

Expertul Acasa.ro, dr Cristina Ciuca, medic oftalmolog

Experti Sanatate

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie: Cum sa iti stimulezi imunitatea toamna?

Experti Sanatate

Sfatul expertului


Citeste pe ele.ro

Top

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie: 5 beneficii ale MUSTULUI

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie

Pune o intrebare