Muzica

#stefan banica jr #felicia filip #holograf #ziua femeii #iris #marcel pavel #luigi ionescu #anastasia lazariuc #melodii ziua femeii

6 melodii de Ziua Femeii

E luna martie si, dupa cum se stie, reprezentantele sexului frumos au intaietate in aceste zile. Asa ca nu ar trebui sa ne mire ca tot ce facem este sa vorbim despre femei si despre Ziua Femeii. Mame, surori, iubite sau sotii, toate merita atentia noastra 100%, iar cum muzica emana intotdeauna spiritul unei sarbatori frumoase, de primavara, ne-am gandit ca cel mai frumos cadou de 8 Martie ar fi un martisor muzical.

Mai jos iti recomandam cateva melodii de Ziua Femeii care sa cinsteasca unicitatea si delicatetea sexului frumos.

1. Frumoasa mea - Marcel Pavel

Devenita una dintre baladele de referinta ale lui Marcel Pavel, piesa "Frumoasa mea" este o melodie cum nu se poate mai potrivita pentru a fi dedicata femeii cu ocazia Zilei de 8 Martie. A fost compusa de catre Ovidiu Komorniyk in anul 2000, fiind declarata piesa anului de catre majoritatea posturilor de radio din tara, inclusiv de postul national de radio - Radio Romania.

2. Mama - Anastasia Lazariuc

Una din vocile de referinta ale muzicii usoare romanesti, Anastasia Lazariuc ii inchina o oda superba Mamei, prin aceasta melodie sensibila si emotionanta.

3. Lalele - Luigi Ionescu

Luigi Ionescu (n. 3 aprilie 1928 - d. 4 octombrie 1989) a fost unul din cei mai prolifici cantareti romani de muzica usoara, incepand sa cante chiar din timpul liceului. Piesa lui de referinta ramane "Lalele", compusa de Temistocle Popa, fiind o melodie ce ne indeamna sa ne gandim la primavara si la femeia iubita.

4. Baby - Iris cu Felicia Felip

Piesa foarte indragita de fanii trupei Iris, "Baby" face parte din albumul "Luna Plina" lansat in 1996 la Sala Polivalenta. Poate ca hitul nu cunostea succesul de astazi, daca nu era cantat in colaborare cu soprana Felicia Filip.

5. Ti-am dat un inel - Holograf

O alta melodie superba dedicata Femeii si iubirii este piesa "Ti-am dat un inel" a celor de la Holograf. Este unul din hit-urile formatiei, fiind lansata in noiembrie 1998, in cadrul albumului "Supersonic".

6. Te iubesc femeie - Stefan Banica Junior

Una din cele mai frumoase piese dedicate Femeii, "Te iubesc femeie" a devenit rapid unul din hit-urile de referinta al celui supranumit Elvis de Romania, Stefan Banica Junior.

Sursa foto: flowerimages.in

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

•  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Cauta-ti perechea