IT & C

74.000 domenii .eu au fost suspendate

Peste 74.000 de domenii .eu au fost suspendate, iar 400 de companii au fost date în judecată de către compania care supervizează domeniul top- level al Uniunii Europene. Organizaţia non-profit EURid a iniţiat măsurile legale după ce o analiză a sistemului domeniilor .eu (lansate în luna aprilie) a relevat faptul că un număr mic de companii şi-au înregistrat cateva sute de companii fantomă pentru a manipula sistemul. Un purtător de cuvant al EURid a declarat că fiecare din cele 400 de companii a fost dată în judecată pentru încălcarea termenilor contractuali, întrucat acestea "depozitau" domenii, cu scopul de a le vinde ulterior pentru a face profit. Toate cele 74.000 de domenii înregistrate de cele 400 de companii erau de fapt în mainile a trei companii - Ovidio Ltd, Fausto Ltd şi Gabino Ltd. Compania aşteaptă demararea procedurilor legale în Bruxelles, în luna octombrie. EURid speră să facă din noul disponibile domeniile în cauză, deşi este puţin probabil ca acest lucru să se întample mai devreme de sfarşitul anului. EURid a precizat că această acţiune legală este doar începutul şi că va continua să investigheze şi alte plangeri referitoare la înregistrările abuzive de domenii. Compania a suspendat deja un număr nespecificat de domenii, ai căror proprietari nu au putut dovedi că locuiesc în Uniunea Europeană. În ciuda problemelor, domeniul top-level .eu a fost un succes, EURid anunţand în această lună că a vandut peste două milioane de domenii .eu în mai puţin de trei luni.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele