IT & C

2,5 mil. euro, mostenire refuzata de un spalator de vase

Un spalator de vase italian emigrat la Londra a aflat, dupa aproape 10 ani, ca mama sa i-a lasat o avere de 2,5 milioane de euro, relateaza site-ul lavanguardia.es. Angelo Piroddi de 45 de ani, a refuzat insa sa intre in posesia banilor pentru ca n-o suporta pe maica-sa, Anselma Chiai. Se pare ca aceasta l-a numit unic mostenitor al averii pe fiul ei pentru ca nu dorea ca munca ei de-o viata sa ajunga pe mainile surorilor ei, cu care nu avea o relatie prea buna. "Nu vreau banii astia. O sa-i daruiesc cuiva. Nu i-am iubit pe cei care mi-au lasat aceasta mostenire . Mama mi-a facut intotdeauna probleme cat a trait si imi da batai de cap si acum, cand e moarta ", a declarat Piroddi. ANUNT LA ZIAR Cazul a devenit public la sfarsitul lunii iulie, cand un avocat italian a dat anunt in ziarele britanice pentru a da de Angelo Piroddi, care parasise Sardinia natala in 1989. Ultimele vesti despre el datau din 1992, cand ii scrisese mamei lui. Descoperit de un ziarist englez, Piroddi, care habar n-avea ca mama sa, moarta in 1998, ii lasase 2,5 milioane de euro, nici n-a vrut sa auda de mostenire. El locuieste intr-o casa modesta in Reading, unde e spalator de vase, la fel ca in 1992, cand i-a trimis mamei lui ultimul mesaj, prin care-i cerea insistent sa nu-l caute vreodata.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Sfatul expertului

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului