Gradina de Craciun

#coronita #craciun #cadouri #brad

7 idei pentru un Craciun fericit in pandemie

Craciunul de anul acesta este unul diferit din multe puncte de vedere, dar un lucru a ramas constant: bucuria de a petrece timp cu cei dragi. Si cum studiile arata ca florile imbunatatesc starea de spirit, Floria.ro a lansat o colectie de aranjamente, decoratiuni si cadouri adaptate contextului, care aduc spiritul si magia Craciunului mai aproape. Alaturi de aceasta, cea mai mare florarie online propune cateva idei pentru sarbatori care ne vor aduce mai aproape de cei dragi, indiferent de distanta. 

Propunerea Floria.ro pentru sarbatorile din anul pandemiei este de incurajare a unui Craciun autentic, fara risipa, cu decoratiuni cat mai naturale si mai simple. Astfel, in cele peste 60 de produse ale colectiei se regasesc brazi miniaturali, coronite de Craciun, buchete si aranjamente in care domina florile de lotus, bumbacul, felii de portocala sau lamai uscate, scortisoara sau anason si, mai ales, pe cat posibil a fost limitata folosirea plasticului.

„Designerii nostri au ales si de aceasta data elementele naturale, o tendinta spre care ne-am indreptat de altfel in ultimul an. Intelegem foarte bine importanta resurselor, mai ales in acest context, si incurajam limitarea consumului. Dincolo de elementele naturale specifice colectiei, pentru decoratiuni am incercat sa evitam plasticul si am optat pentru variante din lemn sau material ceramic”, a explicat Marina Popescu, director general Floria.ro.

In topul preferintelor romanilor pentru florile si aranjamentele de Craciun si Anul Nou raman amarilis, bumbac, brunia, hypericum, dar si nelipsitii trandafiri. La capitolul plante se remarca poinsettia, denumita popular si Craciunita, inclusa in aranjamentele de sezon sau achizitionata separat, in ghiveci. Piesele de decor must-have sunt, pe langa bradul traditional, coronita de Craciun de la intrare, dar si aranjamentele de masa ori ghirlandele cu crengi de brad.

„Toate activitatile tipice, petrecerile si decorurile grandioase specifice perioadei au fost anulate. Floria.ro s-a adaptat noii realitati si am lansat o colectie orientata catre siguranta clientilor nostri. Astfel, am pregatit, pe langa buchete, aranjamente si decoratiuni, cadouri ce pot fi livrate in intreaga tara prin reteaua proprie de curieri in doua ore de la confirmarea comenzii. Este felul nostru de a contribui cu tot ce putem la sarbatori in siguranta. De altfel, si clientii incearca, pe cat posibil, sa limiteze expunerea din magazine, mai aglomerate acum, comandand online atat pentru ei, cat si pentru cei dragi, in special pentru parinti, alaturi de care multi nu pot fi in aceasta perioada”, a mai precizat Marina Popescu.

Astfel, comenzile pentru cadouri de Craciun depasesc de multe ori granitele, venind din tarile cu comunitati mari de romani: Italia, Spania, Marea Britanie, Olanda, Elvetia, dar si Japonia. 

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro Georgia Deaconu, Maestru Feng Shui: Culorile care atrag noroc in casa ta

Expertul Acasa.ro Georgia Deaconu, Maestru Feng Shui

Pune o intrebare