Financiar

#varsta #locuinta #loc de munca #financiar #economii #haine

4 minciuni despre bani pe care nu ar trebui sa ti le mai spui la 30 de ani

Multa lume considera varsta de 30 de ani ca fiind o perioada de maturizare din punct de vedere financiar. Dupa aceasta varsta, esti preocupat de gasirea unui job bine platit si de cumpararea unei locuinte, te gandesti sa faci economii pentru zile negre si ai tot felul de idei preconcepute despre bani.

Din aceste considerente, ajungi sa te minti si sa-ti faci cateva obiceiuri proaste, in speranta ca vei avea mai multi bani. Iata 4 minciuni si preconceptii la care ar trebui sa renunti cand ai 30 de ani.

1 Cheltuiesc acum, am timp sa pun bani la loc

Daca pana la 30 de ani ai reusit sa strangi o suma frumusica de bani, pentru o investitie majora, incearca sa nu apelezi la economiii pentru lucruri marunte. Minciuna pe care ti-o spui in gand, "cheltuiesc acum, am timp sa pun banii la loc", nu se va adeveri niciodata. Odata intrat in acest joc, iti va fi foarte greu sa iesi si, astfel, cand va veni momentul sa faci, intr-adevar, o investitie majora, nu vei mai avea fondurile necesare.

2 Trebuie sa-mi cumpar o casa

Nu exista nicio lege care stabileste ca trebuie sa ai propria locuinta la varsta de 30 de ani. Inceteaza sa-ti spui in fiecare zi ca trebuie sa ai casa ta.

Daca nu ai un venit care sa-ti permita o astfel de investitie si vrei sa apelezi la un imprumut bancar, gandeste-te de doua ori inainte sa actionezi. O achizitie scumpa reprezinta un angajament pe termen lung. Esti capabil sa il respecti?

3 Sunt platit bine, pot sa-mi urasc jobul

Aceasta este una dintre cele mai mari minciuni pe care ti le spui in fiecare zi. Chiar daca iti urasti din tot sufletul seful si ti-e groaza sa intri in birou, faci acest lucru doar pentru ca esti platit bine? Sa fie aceasta solutia? Sa ai un venit consistent, dar sa fii in fiecare zi stresat, nemultumit, nervos? Nu ar fi mai bine incerci sa-ti cauti un job la fel de bine platit, dar unde ai motive sa zambesti, sa fii relaxat si satisfacut?

4 Merge sa port hainele din facultate

Da, poti purta hainele din facultate, dar fii sincer cu tine. Chiar crezi ca, daca porti camasile de acum cativa ani, vei economi mai mult? Ei bine, nu. Chiar daca jobul iti permite sa porti tinute lejere, tu ar trebui sa te imbraci ca la jobul pe care il vrei, nu ca la jobul pe care il ai.

Investeste intr-o garderoba potrivita varstei si vei da dovada de mai multa responsabilitate la locul de munca.

Sursa foto: warehousesuitsalela.com

 

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din financiar

Top

Cauta-ti perechea