Dragoste

#partener #semne de alarma #relatie

5 semne de alarma pe care sa nu le ignori intr-o relatie

Cu toate informatiile care exista despre semnele de avertizare in materie de relatii, raspunsurile la traume si codependenta, poate fi greu sa stiu ce sa fac atunci cand vine vorba de gasirea unei relatii.

Iata cateva notiuni de baza:

In mod ideal, aveti relatii minunate si de sustinere - dar pentru a le construi este nevoie de munca si de un set special de abilitati. In timp ce relatiile sunt unul dintre principalele noastre vehicule de crestere, ele pot fi, de asemenea, unul dintre principalele noastre vehicule de trauma.

Care sunt semnele de avertizare?

Steagurile rosii si semnele galbene de precautie sunt semne de avertizare intr-o relatie - sunt semne ca o relatie poate fi toxica sau nesanatoasa sau ca persoana cu care construiesti o relatie este manipulatoare, abuziva sau narcisista.

Nerespectarea limitelor

Deoarece cei mai multi dintre noi am crescut in familii in care, in general, limitele nu erau permise, acesta este un semnal de alarma pe care cei mai multi oameni nu il vad, deoarece probabil ca ati fost invatati toata viata ca este normal ca cineva sa nu va respecte limitele.

Refuzul de a-si simti propriile emotii

Atunci cand partenerul nu isi permite sa isi simta emotiile, inseamna, de asemenea, ca nu le poate procesa sau trece peste experientele traite. Simtirea si procesarea emotiilor sunt parte integranta a sanatatii si a relatiilor sanatoase, deoarece relatiile sanatoase pe termen lung necesita ca, conflictele sa fie rezolvate intr-un mod sanatos.

Refuza sa caute ajutor pentru problemele lor

Aceasta este o problema pe care am adaugat-o pentru ca am vazut cum refuzul de a creste si de a se vindeca a ruinat multe relatii. Relatiile, in mod ideal, sunt unul dintre principalele noastre vehicule de crestere si, uneori, unul dintre parteneri se afla intr-o faza de crestere, iar celalalt partener este intr-o faza stabila - este normal si de asteptat.

Isi vorbesc de rau fostii parteneri

Nu am intalnit niciodata o persoana care sa aiba toti fostii "psihotici" care nu au fost problema reala. Adica, daca toti fostii tai au fost psihopati nebuni, tu esti numitorul comun. Oamenii care s-au vindecat de relatia lor din trecut si sunt pregatiti sa construiasca o relatie sanatoasa ar trebui sa poata vorbi despre partenerul lor cu nuante.

Spargerea si aruncarea lucrurilor

Cititi acest lucru de cate ori este nevoie. Persoanele care trantesc usile sau lovesc lucruri se asigura ca auziti cat de mult vor sa va loveasca.

Aceasta este violenta si reprezinta o amenintare. Persoana care face acest lucru alege sa escaladeze pana la acest nivel pentru ca vrea ca tu sa te incolacesti si sa dai inapoi. Pot dovedi ca aceasta este o alegere dandu-va cateva observatii. Cineva care sparge lucruri nu incepe niciodata de aici, acesta este un comportament care apare doar atunci cand "trebuie", in sensul ca il foloseste ca amenintare doar atunci cand nu vrei sa lasi ceva.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din dragoste

Expertul Acasa.ro, psiholog Elena Done: Identitatea de sine

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: 10 ani in plus sau 10 ani cu plusuri?

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: Copiii nu trebuie sa fie atenti, copiii trebuie sa fie curiosi!

Experti Familie & Relatii

Sfatul expertului

Sfatul expertului