Cresterea copilului

#alegere nume copii #nume copii #alegere nume #nume #copii #parinti #greseli

5 greseli in alegerea numelui copilului! Toti parintii le fac

Sa alegi numele perfect pentru copil poate fi o sarcina dificila pentru cei mai multi dintre parinti. Desi unii stiu inca dinainte de sarcina ce nume vor avea viitorii copii, altii cauta numele perfect pana in ultima clipa. Iata care sunt insa greselile pe care toti parintii le fac si pe care nu trebuie sa le repeti.

 

Prenumele nu se potriveste cu numele

De cele mai multe ori parintii nu se gandesc la faptul ca pronumele trebuie sa se potriveasca perfect cu numele ales. Trebuie sa aiba o sonoritate placuta indiferent daca pronunti mai întai numele, apoi prenumele, sau invers.

Nu se evita cacofoniile sau repetitiile

Ti s-a intamplat adesea sa auzi de nume precum Ion Ionescu, Cosmin Minulescu sau mai rau, Monica Calin? Aceste repetitii si cacofonii trebuie evitate cu orice pret.

Initiale stanjenitoare

Evita initialele stanjenitoare. Corina Andreea Costache pare un nume dragut, insa asta doar pana cand observi ce acronim formeaza initialele… "Nu m-am gandit deloc la monograme cand i-am pus numele fetitei mele", spune o mama. "Acum, fiica mea are 11 ani si monograma ei este LSD…", adauga aceasta, potrivit realitatea.ro.

Nume greu de pronuntat

Un nume exoti poate fi foarte frumos, insa adesea se vor pronunta sau chiar scrie gresit. Acest lucru poate deveni o problema serioasa pentru cel care il poarta.

Opteaza pentru nume populare

Numele populare pot fi foarte frumoase. Insa gandeste-te cum se va simti copilul cand va ajunge la scoala sau chiar la gradinita si profesorul il va striga dupa nume si vor raspunde cinci copii odata. Daca optezi insa pentru un nume popular asigura-te ca ii mai pui un alt nume, mai putin intalnit. Fiecare persoana are dreptul de a se simti unica.

Sursa foto: hepta.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din cresterea-copilului